Co zrobić, żeby nie podjadać na diecie ketogenicznej?

podjadanie na keto diecie

Wysokotłuszczowa i niskowęglowodanowa dieta ketogeniczna, to doskonałe narzędzie to redukcji zbędnych kilogramów. Stanowić może ona również sposób na poprawę stanu zdrowia w niektórych dolegliwościach czy chorobach. Co jednak zrobić, gdy ketoza nie jest łatwa do utrzymania przez nadmierne podjadanie?

Dieta ketogeniczna polecana bywa osobom, które nie tylko chcą schudnąć, ale mają też problem z nadmiernym podjadaniem przy innych dietach. Często przy zwykłym ograniczaniu kaloryczności spożywanych potraw, jednocześnie nadal dostarczamy do organizmu spore ilości węglowodanów. Sprawia to, że ciągle mamy na nie ochotę, szczególnie na cukry proste. Dzięki znacznej ilości tłuszczów w diecie ketogenicznej kontrolowanie uczucia głodu jest zdecydowanie łatwiejsze. Jednak nawet w diecie keto zdarza się, że mamy ochotę na przekąski. Jak z tym walczyć?

Jak zwalczyć podjadanie?

Podjadanie na diecie ketogenicznej jest wyjątkowo niebezpieczne. Już kilka kawałków sera czy orzechów więcej pomiędzy posiłkami, może dostarczyć większą ilość kalorii niż zakładaliśmy. Jednocześnie zawierają one również węglowodany, których zbyt duża podaż w diecie doprowadzić może do wyprowadzenia ze stanu ketozy.

W jaki sposób uniknąć podjadania na keto?

Jedz częściej!

Dobrym nawykiem, który pomoże Ci zwalczyć niekontrolowane podjadanie, jest spożywanie większej ilości, ale jednocześnie mniejszych posiłków w ciągu dnia. Zamiast 3 większych posiłków, możesz spożywać 5 mniejszych. Pamiętaj o tym, aby jeść regularnie.

Dieta keto: przygotuj keto jadłospis

Jeżeli jesteś na diecie ketogenicznej, to prawdopodobnie masz przygotowany swój keto jadłospis, którego należy się trzymać. Sprawdź, czy w Twoim jadłospisie są jakieś produkty, po których czujesz głód bardzo szybko i zastąp tymi bardziej sycącymi.

Zadbaj o swój sen

Brzmi jak banał, ale to naprawdę istotne. Sen nie tylko jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu i do jego regeneracji, ale jego niedobór sprawia, że jemy więcej. Badania dowodzą, że osoby, które się nie wysypiają, jedzą średnio o ponad 350 kcal więcej.

Nuda i negatywne emocje

Warto mieć świadomość, że częstą przyczyną podjadania jest nuda oraz negatywne emocje, takie jak złość i stres. Jeżeli zauważysz, że masz ochotę sięgnąć po przekąskę, a tak naprawdę nie odczuwasz głodu, to może być właśnie to. Najlepszym wyjściem jest wówczas zajęcie się czymś innym. Możesz wziąć psa na spacer, zająć się swoim hobby, pójść na siłownie, albo pobiegać. To naprawdę pomaga.

Dieta keto: utrzymuj węglowodany na niskim poziomie

Jest to jedna z podstawowych zasad, na których bazuje dieta ketogeniczna. Ketoza jest stanem, w którym organizm pobiera energię z tłuszczów, a nie z cukru. Ograniczenie spożycia węglowodanów i jednoczesne dostarczanie większych ilości tłuszczu sprawia, że ciało zaczyna przyzwyczajać się do pozyskiwania energii z dostarczanego tłuszczu, a nie z węglowodanów.

Gdy podczas diety ketogenicznej spożywa się zbyt dużą ilość węglowodanów, ciało jest zdezorientowane. Zamiast spalać tłuszcz, spala cukier. Efektem tego jest chęć podjadania, szczególnie przekąsek węglowodanowych.

Kontroluj to, co Cię otacza

Postaraj się trzymać wszelkie łakocie jak najdalej. Najlepiej w ogóle nie trzymaj ich w domu. Gdy nie widzisz i nie czujesz zapachu przekąsek, masz na nie mniejszą ochotę.

Dieta keto: spożywaj niskowęglowodanowe warzywa

Ketoza to stan, w którym warto spożywać niskowęglowodanowe warzywa. Są to przede wszystkim brokuły, szpinak, jarmuż oraz szparagi. Mimo tego, że są niskowęglowodanowe, to zawierają sporo wartości odżywczych oraz błonnik, który nasyci Cię na dłużej. Błonnik należy do grupy węglowodanów, jednak nie wyrzuci Cię z ketozy. Uzupełnij o nie swój keto jadłospis.

Dieta keto: pij wodę i elektrolity

W diecie keto Twoje zapotrzebowanie na wodę oraz elektrolity jest wyższe. To, co możesz uważać za głód i co sprawia, że masz ochotę sięgnąć po przekąskę, w rzeczywistości może być zwiększonym zapotrzebowaniem sodu. Skoro potrzebujesz więcej sodu, to masz ochotę na słone przekąski. Badania potwierdzają tę zależność!

Dieta keto: nie ucinaj kalorii na ketoadaptacji

Jeżeli jesteś na diecie ketogenicznej, bo chcesz schudnąć, to na pewno chcesz ograniczyć ilość spożywanych kalorii jak najszybciej. Jednak nie rób tego na adaptacji. Twoje ciało musi się przystosować do nowego źródła paliwa. Zwiększone odczuwanie głodu jest w tym przypadku nieuniknione. Nie ma sensu wzmagać go jeszcze bardziej przez ograniczanie kaloryczności diety.

Źródło: https://dieta-ketogeniczna.com

Poprzedni artykułPozbądź się zaburzeń widzenia – objawy i leczenie zaćmy
Następny artykułJak dobrać sukienkę do figury?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj