Witamina B1 – rola w organizmie

Inaczej zwana tiaminą stanowi nieodłączny element wymagany do prawidłowej pracy systemu nerwowego ludzkiego organizmu. Dzięki witaminie B1, bo niej tutaj mowa, możliwe jest należyte funkcjonowanie serca oraz mięśni. Dostarczana na rozmaite sposoby – zwłaszcza w codziennie spożywanych pokarmach, ale również coraz szerzej dostępna na rynku farmakologicznym w postaci wygodnych w zażywaniu suplementów diety proponowanych przez rekomendowane marki typu sklepswanson.pl. Co szczegółowo rzecz biorąc potrafi wskórać ten cenny składnik i jak wpływa na naszą kondycję?

Odkrycie Holendra

Na istnienie tiaminy wpadł dekady temu holenderski naukowiec w końcu dziewiętnastego stulecia. Wnikliwe analizy przeprowadzane przez niego na kilku gatunkach zwierząt pokazały jasno, że karmienie spreparowanym ryżem masowo wywołuje w osobnikach objawy niemal identyczne jak u człowieka chorego na beri-beri. Powód? Ekspert przypuszczał, że wynika to z braku witaminy B1 w ryżu łuszczonym. Po parudziesięciu latach ponownie tematem zajął się Polak, także biochemik, któremu udało się wyizolować związek w otrębach ryżowych stanowiący aminę niezbędną do tworzenia bariery ochronnej organizmu zabezpieczającej przed rozwojem wyżej wspomnianej choroby beri-beri. Niedługo po tym odkryciu, a ściślej w latach trzydziestego dwudziestego wieku, zaczęto realizować gruntowne badania medyczne udowadniające, że ową witaminą jest właśnie tytułowa tiamina.

Niezwykle szerokie oddziaływanie

Wiele witamin wykazuje silne, ale jednak najczęściej wąski wpływ – na określony układ czy narząd wewnętrzny ludzkiego organizmu, z kolei w przypadku witaminy B1 ciekawe jest to, iż stanowi ona niesamowicie rozlegle wykorzystywany składnik. Z jednej strony bierze udział w napędzaniu do pracy układu nerwowego, z drugiej zaś motywuje do działania cały system sercowo-naczyniowy. Co więcej, jest to „zbawienny środek” dla naszej odporności. Tiamina cechuje się bardzo dużymi właściwościami antyoksydacyjnymi. Jak pokazują wyniki analiz naukowych przeprowadzonych przez specjalistów z Warwick University z Wielkiej Brytanii, optymalnie suplementowana witamina B1 pozwala na pozbycie się niemal zupełnie już powstałych uszkodzeń nerek wynikających z zaawansowanego stadium rozwoju cukrzycy typu II.

Z umiarem

Jak każdy preparat farmakologiczny, także i wszelkiego rodzaju suplementy obowiązkowo muszą być dawkowane zgodnie z zaleceniami producenta. Dlatego też nie jest wskazane wybieranie niecertyfikowanych wyrobów, które nie są opatrzone odpowiednią etykietą od wytwórcy, konkretnie wskazującą na optymalną dzienną „porcję” określonego specyfiku. To samo tyczy się również omawianej witaminy B1, której szkodliwe są zarówno niedobory, jak i nadmiary. Korzystając jednakże ze sprawdzonych źródeł dystrybucji typu wspomniana już wcześniej marka sklepswanson.pl, możemy posiłkować się informacjami zawartymi bezpośrednio na ulotce nabywanego wyrobu.

Poprzedni artykułPielęgnacja twarzy na jesień – zachowaj blask
Następny artykułDepilacja laserowa – po ilu zabiegach można uzyskać efekt gładkiej skóry?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj