Rosół to prawdziwy król wśród polskich zup! Idealnie nadaje się na niedzielny obiad, a także stanowi świetną bazę do zupy pomidorowej. Można go przygotowywać na kilka różnych sposobów. Sprawdź najlepsze przepisy na aromatyczny i pyszny rosół!
Rosół staropolski
Do rosołu najlepiej wykorzystać świeżą, filtrowaną wodę. Aby był jeszcze lepszy, nie powinno używać się zamrożonego lub na szybko rozmrożonego mięsa w mikrofalówce. Zwyczajnie wywar nie będzie tak pyszny i aromatyczny. W pierwszej kolejności należy dokładnie umyć mięso w ciepłej wodzie – nie powinna być gorąca. Jakie mięso na rosół warto wybrać? Według tradycyjnego przepisu wołowinę oraz kurczaka. Oto pełna lista składników:
- pręga wołowa z kością (ok. 1 kg)
- 3 l wody
- udko z kurczaka
- 2 marchewki
- 1 pietruszka
- ¼ selera
- kawałek pora
- kilka liści kapusty włoskiej
- 1 cebula
- łyżeczka suszonego lubczyku
- kilka ziarenek czarnego pieprzu
- sól
- natka pietruszki
Myjemy mięso, wkładamy do dużego garnka i zalewamy wodą. Gotujemy na małym ogniu pod przykryciem przez około 1,5 godziny. W czasie gotowania powstają szumowiny, które należy zebrać. Następnie dodajemy wszystkie warzywa i przyprawy. Warto wykorzystać do rosołu zwykłą kapustę, ale również sprawdzi się pekińska i włoska. Z pewnością korzystnie wpłynie na smak i zapach zupy.
Tajemnicą aromatycznego i złocistego rosołu jest dodanie opalonej nad ogniem cebuli. Zupę gotujemy około 1–1,5 godziny pod przykryciem. Warto zostawić lekko uchyloną pokrywkę i co jakiś czas zaglądać do rosołu – nie może się gotować, a jedynie lekko „mrugać”. Na koniec można dodać pieprzu do smaku oraz cienki makaron.
Rosół drobiowy
Doskonały rosół możemy również przygotować na bazie mięsa z wiejskiej kury – najlepsza będzie cała tuszka, ewentualnie udka oraz skrzydełka. To lista składników potrzebnych do przygotowania tej wersji rosołu:
- mięso z kury (cała tuszka)
- 4 l wody
- 3 marchewki
- 1 pietruszka
- 1/4 selera
- 1/3 pora
- 2 liście laurowe
- 2–3 ziarenka ziela angielskiego
- 6 ziarenek pieprzu
- sól do smaku
Z tego przepisu rosół przybierze ładny, złocisty kolor. Zdarza się czasami, że zupa wychodzi zbyt słodka. Jest to spowodowane dużą liczbą marchewek. Na około 4 l wody z pewnością wystarczą 3 średnie marchewki. Każdy rosół przyrządza się tak samo, jednak czas gotowania można wydłużyć nawet do 3 godzin. Zupę można przechowywać w lodówce lub zamrażarce – zamkniętą w słoikach nawet 3 miesiące. Z mięsa z rosołu warto przygotować na przykład farsz do krokietów lub pierogów. Do wywaru dodajemy makaron al dente i gotowe!
Ekspresowy rosół dla zabieganych
A co zrobić, jeżeli nie mamy dużo czasu na przygotowanie rosołu? Wystarczy tylko skorzystać ze sprawdzonego rozwiązania, jakim jest dodanie gotowego wywaru. Może to być Bulion drobiowy z liściem laurowym i zielem angielskim WINIARY. Wówczas zupa będzie bardzo aromatyczna, a co równie ważne – szybka w przygotowaniu. Jakich składników będziemy potrzebować?
- Bulion drobiowy z liściem laurowym i zielem angielskim WINIARY
- 5 l wody
- udko z kurczaka
- 2 marchewki
- 1 pietruszka
- kawałek pora
- kawałek selera
- 1 cebula
- sól i pieprz do smaku
W pierwszej kolejności wkładamy do garnka umytego kurczaka i zalewamy świeżą wodą. Po zagotowaniu wywaru dodajemy wszystkie warzywa wraz z usmażoną cebulką. Następnie wrzucamy kostki rosołowe i zagotowujemy rosół. To wszystko! Zupa najlepiej smakuje z makaronem typu nitki.