Decyzja o oszczędzaniu przychodzi nam zazwyczaj łatwo. Jednak z podjęciem odpowiednich działań jest już trudniej. Niektórzy zapominają o odłożeniu pieniędzy, nie mają czasu o tym myśleć. Zdarzają się również sytuacje, kiedy wydaje nam się, że wysokość naszych dochodów uniemożliwia zgromadzenie jakichkolwiek oszczędności. Wbrew pozorom każdy może odkładać, ale trzeba wiedzieć, jak to robić.
Po pierwsze przeanalizuj budżet domowy!
Podstawą skutecznego oszczędzania pieniędzy jest świadomość tego, ile tak naprawdę możemy wydać. Mogłoby się wydawać, że to oczywiste. Jednak wbrew pozorom zdarza się, że tak naprawdę pozwalamy sobie na więcej, niż pozwala nasz budżet domowy. Aktywne korzystanie z kart kredytowych, limitów na kontach bankowych czy pożyczek prowadzi często do iluzji. Dysponując dodatkową pulą pieniędzy, trudno z niej nie skorzystać, a takie sytuacje prowadzą często do takich konsekwencji, jak przykładowo pętla zadłużenia. Oznacza to, że wartość zobowiązań przewyższa nasze dochody.
Aby uniknąć takich sytuacji, powinniśmy stawić czoła swoim finansom i przeanalizować, ile oraz na co wydajemy. Bardzo często okazuje się, że tak naprawdę z wielu wydatków można było zrezygnować, a pozostałą kwotę przeznaczyć na konto oszczędnościowe lub schować do skarpetki. Jak przeanalizować swój budżet domowy?
Budżet domowy – jak go stworzyć i z niego korzystać?
Budżet domowy składa się przede wszystkim z wydatków i dochodów. Jednak nie wystarczy stworzyć dwóch kolumn, a następnie porównać ich wartości. Podstawą jest śledzenie na bieżąco zmian oraz uwzględnianie każdego wydatku. W obrębie dochodów powinny znajdować się również premie, dodatkowe źródła dochodów czy też odsetki z lokat. Warto uwzględnić kolumnę oszczędności, która zostanie automatycznie obliczona na podstawie wpisywanych danych. Z kolei wydatki warto podzielić na kategorie związane z utrzymaniem mieszkania i wszelkimi rachunkami, jedzeniem, a także przyjemnościami czy transportem. Warto zostawić również furtkę na nieprzewidziane wydatki, kiedy zdrowie będzie szwankować lub zepsuje się niezbędny sprzęt AGD czy RTV.
Na tej podstawie możemy prognozować, jaką kwotę miesięcznie możemy przeznaczyć na oszczędności i czy naprawdę tak się dzieje. Jednak bez wątpienia jest to rozwiązanie dla osób, które mają cierpliwość, są dokładne oraz poświęcą trochę czasu każdego dnia na wypełnienie kolumn. Jeżeli nie znajdujesz się w tej grupie, nic straconego! Spójrz niżej.
Po drugie skorzystaj z automatycznego oszczędzania!
Jeżeli nie masz zbyt wiele czasu, a przez to często zdarza Ci się zapominać o różnych sprawach, takich jak oszczędzanie, możesz skorzystać z rozwiązań proponowanych przez banki. Większość z nas posiada obecnie konto bankowe. Dlatego warto zapoznać się z dodatkowymi możliwościami, które oferuje i rozpocząć aktywne oszczędzanie. Są to rozwiązania atrakcyjne dla osób często korzystających z metod transakcji bezgotówkowych. Choć każdy może z nich korzystać bez żadnych ograniczeń. Pierwszym rozwiązaniem jest zaokrąglanie kwoty każdej transakcji do pełnych 1 zł lub 10 zł. W ten sposób nie odczujemy znacząco zmniejszenia się kwoty pozostałej na koncie, a po pewnym czasie na koncie oszczędnościowym pojawi się większa suma.
Drugim z rozwiązań jest wprowadzenie stawki procentowej, która będzie odliczana po zrealizowaniu każdej transakcji. W tym przypadku należy być ostrożnym, aby nie przesadzić z jej wysokością. Może się wówczas zdarzyć, że z konta zostanie pobrana zbyt duża kwota, a następnie będziemy musieli wypłacać swoje oszczędności. Istnieje jeszcze jedno rozwiązanie. Mowa tu o odliczaniu z góry ustalonej stałej kwoty od każdej przeprowadzonej transakcji bezgotówkowej. W tym przypadku zgromadzone oszczędności będą zależeć od liczby wykonanych płatności. Warto również skorzystać z możliwości zdefiniowania stałego przelewu, który zagwarantuje, że określona kwota zawsze znajdzie się na koncie oszczędnościowym.
Po trzecie kontroluj swoje wydatki!
Coraz więcej banków gwarantuje również swoim klientom możliwość kontrolowania swoich wydatków przez konto bankowe. Jak to działa? Każdej wykonanej transakcji możesz przypisać określoną kategorię, przykładowo jedzenie, prowadzenie mieszkania i rachunki czy też przyjemności. Im bardziej szczegółowe one będą, tym więcej dzięki nim zyskamy. Na koniec miesiąca otrzymamy analizy graficzne, a także porównanie aktualnej sytuacji między wydatkami a dochodami. Warto również wspomnieć, że na tej podstawie stworzymy również budżet domowy. Jednak będzie to dobre rozwiązanie dla osób, które rzadko lub w ogóle płacą gotówką. W innej sytuacji wydatki zarejestrowane na koncie bankowym nie będą odzwierciedlać rzeczywistości.
Jak widać, każdy ma szansę na znalezienie rozwiązania dla siebie. Stawiając czoła sytuacji finansowej, możemy zyskać kontrolę nad wydatkami, a tym samym dysponować dodatkowym kapitałem.
Artykuł został opracowany przez specjalistów z pozyczkowy-portal.pl.