Kosmetyczne, medyczne czy laserowe – na rynku dostępna jest ogromna ilość peelingów, które możemy wykonać zarówno samodzielnie jak i w profesjonalnym gabinecie kosmetycznym. Przedstawiamy zestawienie peelingów, które szybko i skutecznie pomogą odzyskać skórze zdrowy wygląd i naturalny blask.
Peelingi kosmetyczne
Podstawę peelingów kosmetycznych stanowią bioceutyki, które odznaczają się wysoką aktywnością dermatologiczną. W czym tkwi ich wyjątkowość? Wszystkie problemy dermatologiczne skóry wynikają z jej struktury. Bioceutyki wybiórczo wpływają na konkretne mankamenty, docierając do wszystkich jej warstw.
W czym pomagają? – Wszystko zależy od konkretnego problemu, który dotyka naszą skórę. Starzenie skóry, redukcja zmarszczek, przebarwienia posłoneczne, trądzik czy problemy z szorstką i suchą skórą – z wszystkimi tymi problemami skutecznie radzą sobie peelingi kosmetyczne, oparte na bioceutykach.
Szczególnie polecany jest tutaj regeneracyjno-odmładzający peeling migdałowy, którego skład przypomina antybiotyk. Nie wykazuje on też właściwości toksycznych więc można go stosować przy wszystkich, nawet najdelikatniejszych typach skóry. Jednocześnie nie powoduje hiperpigmentacji i przebarwień skóry, może być więc używany przez cały rok. Skuteczną alternatywą dla osób, które chcą zatrzymać procesy starzenia skóry jest peeling gliko plus, który wzmacnia mechanizmy obronne skóry i prowadzi do spłycenia płytkich zmarszczek. Jednocześnie należy pamiętać, że peelingi powinny być stosowane od 1-2 tygodniowych odstępach czasu – tłumaczy kosmetolog Elżbieta Maryńczak z Kliniki Medycyny Estetycznej i Laseroterapii VESUNA.
Peelingi medyczne
Odznaczają się wyższym poziomem stężenia i odczynem ph kwasów niż peelingi kosmetyczne. Oprócz peelingu migdałowego oraz glikolowego należy do nich też tzw. żółty peeling (ang. Yellow Peel), czyli wielofazowy peeling chemiczny, który intensywnie stymuluje skórę, oddziałując zarówno na naskórek jak i warstwy skóry właściwej. Pomaga walczyć z łojotokiem, przebarwieniami skóry, plamami słonecznymi i powierzchownymi zmarszczkami oraz skórą z pierwszymi oznakami starzenia.
Mimo, że jest to peeling chemiczny to świetnie nadaje się on do skóry wrażliwej. Może być więc stosowany do skóry pleców, dekoltu, szyi, dłoni oraz twarzy. Ze względu na silne stężenie kwasów może być powtarzany co 1-2 miesiące. Do peelingów medycznych zalicza się również easy peel na bazie 3 kwasów: cytrynowego, askorbinowego oraz trójchlorooctowego. Pełni głównie funkcję odmładzającą. Po zabiegu przy użyciu easy peel w ciągu 2-5 dni skóra ulega złuszczeniu, a optymalny efekt udaje się osiągnąć najczęściej dzięki serii 4 zabiegów w dwutygodniowych odstępach czasu.
Peelingi laserowe
Ich skuteczność tkwi w o wiele lepszej precyzji niż ta, którą udaje się osiągnąć dzięki tradycyjnym peelingom chemicznym czy mechanicznym. Nam czym polega jego skuteczność? – W trakcie zabiegu pod wpływem oddziaływania wiązki lasera dochodzi do mikrouszkodzeń. W efekcie skóra jest mobilizowana do szybszej regeneracji. Zwiększa się również szybkość produkcji kolagenu i elastyny, dzięki czemu cera staje się wyraźnie bardziej zagęszczona i wygładzona.
Efekty zabiegów laserowych są widoczne zazwyczaj w dwóch etapach. W ciągu kilku dni następuje wyraźna poprawa kolorytu i wyrównanie przebarwień, skóra staje się też bardziej promienna. Drugi etap następuje zazwyczaj 4-5 tygodni od zabiegu, kiedy następuje wyraźne i długotrwałe zagęszczenie skóry. Peelingi laserowe skutecznie pomagają walczyć z rozszerzonymi porami, bliznami potrądzikowymi, zmarszczkami, uszkodzeniami posłonecznymi, przebarwieniami czy wiotką i zrogowaciałą skórą. W zależności od potrzeb na rynku dostępne są zarówno lekkie peelingi jak i te, powodujące silny resurfacing – wyjaśnia kosmetolog Elżbieta Maryńczak.