4 rzeczy, które można, a nawet trzeba prać w pralce

Czemu należy regularnie prać pluszowe misie? Jak często prać mopa? Czy powinno się prać buty? Wiele osób wciąż obawia się prać w pralce delikatne materiały, nie mówiąc już o przedmiotach, których używamy na co dzień. Nowoczesne pralki wyposażone są w programy dostosowane niemal do każdego rodzaju tkanin i stopnia zabrudzeń. W pralce możemy odświeżać nie tylko ubrania, ręczniki czy pościel.

Jak prać odzież funkcjonalną i sportową?

Termiczne koszulki, sportowe legginsy czy skarpety kompresyjne – z reguły po każdym treningu nastawiamy tryb bawełna na 30 lub 40 stopni, by je odświeżyć. W przypadku odzieży funkcjonalnej ze specjalną membraną dodatkowo pamiętajmy o wykluczeniu płynu do płukania tkanin. W przeciwnym razie kurtki, spodnie czy softshelle mogą stracić swoje wodoszczelne, a zarazem oddychające właściwości. Ta sama zasada dotyczy ręczników z mikrofazy. Pomocne mogą okazać się technologie takie jak Eco BubbleTM. Aktywna piana umożliwia pranie nawet w zimnej wodzie, bez konieczności użycia silnych środków chemicznych. Dzięki temu nie ryzykujemy uszkodzenia struktury tkanin, jednocześnie mając pewność, że pranie będzie czyste.

Co łączy roztocza i pluszaki?

Maskotki i zabawki szczególnie narażone są na kontakt ze szkodliwymi bakteriami, grzybami czy roztoczami. W końcu pluszaki często towarzyszą dzieciom wszędzie, a poznając świat potrafią się nieźle ubrudzić. Raz na jakiś czas warto także podjąć walkę z roztoczami i kurzem. Włóż na noc maskotki do zamrażalnika, by w kilkanaście godzin skutecznie wymrozić drobnoustroje. Następnie przed praniem, umieść je w specjalnym, zapinanym na suwak worku do prania, by zachowały kształt i nie ucierpiały podczas wirowania. Najlepszy będzie delikatny tryb prania ręcznego. Temperatura nie powinna być wyższa niż 30o. Gumowe i plastikowe zabawki można natomiast czyścić w zmywarce – gorąca woda pod ciśnieniem potrafi dać drugie życie, zużytym na pierwszy rzut oka, gadżetom.

Czy trzeba prać mopa?

Szmatki, ścierki, końcówki mopa czy rękawice – wycieramy nimi blaty, podłogi i meble i oczekujemy, że będziemy mogli wykorzystać je przynajmniej kilka razy. Warto jednak od czasu do czasu zafundować im małe spa. Zarówno rękawice kuchenne jak i mopa możemy prać w pralce. Nowoczesne urządzenia dodatkowo same rozpoznają stopień zabrudzenia i odpowiednio dozują ilość detergentów. Technologia Auto Optimal Wash, dostępna w pralkach Samsung, zbiera informacje na temat wsadu i dobiera optymalny program oraz ilość detergentów, by skutecznie usunąć każdy brud. Podobnie wyczyścisz także zasłony prysznicowe.

Czyszczenie butów

Większość z nas czyści buty przecierając je gąbką lub specjalną szczoteczką. W przypadku obuwia sportowego to jednak zdecydowanie za mało. Regularne odświeżanie sneakersów, trampek czy butów do biegania nie tylko poprawia ich wygląd, ale pomaga dbać o zdrowie stóp. Przed praniem buty wyczyść z powierzchniowych zabrudzeń i zapakuj we wcześniej wspomniane worki. Zazwyczaj wystarcza tryb delikatny, niska temperatura i ok. 400-600 obrotów, ale jeśli chcemy mieć pewność, że wszystko, co włożymy do pralki będzie bezpiecznie wyczyszczone, warto poszukać urządzenia z taką konstrukcją bębna, która dba o wsad. Tu nieocenione okażą się pralki z bębnem Diamond Drum lub Swirl Drum. Wyprofilowane otwory przypominające kształtem diamenty chronią pranie przed uszkodzeniem.

A jak dbać o pralkę?

Nowoczesne pralki mogą nam pomóc w dbaniu o czystość nie tylko ubrań. By jednak dobrze spełniały swoje zadanie, pamiętaj o ich właściwym czyszczeniu. Na szczęście dziś nie musimy już przygotowywać roztworu z octu, kwasku cytrynowego czy sody i ręcznie szorować bębna oraz uszczelek, by pozbyć się resztek tkanin czy zarazków i pleśni. Pralki z programem Eco Czyszczenie Bębna eliminują 99,9 proc. bakterii, bez użycia silnych środków czyszczących oraz same przypominają o konieczności uruchomienia cyklu.

Czysty dom to nie tylko umyte okna, pozmywane naczynia czy odkurzone dywany. Szkodliwe bakterie i zarazki, niewidzialne dla oczu, czają się tam, gdzie najmniej się tego spodziewamy. Na szczęście na ratunek przychodzą nam nowoczesne technologie, które pomagają zadbać o zdrowie nasze i naszych bliskich.

Poprzedni artykułCzy do kosmetyków trzeba mieć nosa?
Następny artykułWarzywa i owoce na piękną figurę

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj