7 najpopularniejszych metod antykoncepcji

tabletki antykoncepcyjne i prezerwatywa

Sposobów antykoncepcji jest wiele, spośród nich jednak 7 jest szczególnie popularnych śród Polaków. Przyjrzymy się im dzisiaj i dowiemy się, w jakim stopniu mogą one chronić przed niechcianą ciążą.

Najpopularniejsze w Polsce rodzaje antykoncepcji

Na popularność określonych metod antykoncepcji składa się kilka czynników. Jednym z nich jest z pewnością skuteczność – mierzy się ją poprzez określenie, ile, spośród stu kobiet regularnie współżyjących i korzystających z danego sposobu antykoncepcji, zaszło w ciążę, mimo stosowania zabezpieczenia. Wskaźnik ten opracował w latach 30. ubiegłego wieku amerykański biolog Richard Pearl i od jego nazwiska pochodzi nazwa: wskaźnik Pearla. Najczęściej jednak wskaźnik Pearla podawany jest w postaci zakresu – wynika to z faktu, że laboratoryjna skuteczność danej metody jest wyższa, niż użytkowa – w warunkach które są w pełni kontrolowane środki antykoncepcyjne działają lepiej, w codziennym użyciu zaś wkraść się mogą różnego rodzaju odchylenia od optymalnych warunków użytkowania.

Prezerwatywa

Prezerwatywy są niezwykle popularnym środkiem antykoncepcyjnym. Przemawia za tym łatwość ich stosowania i skuteczność – działają nawet w 98%, pod warunkiem, że są dobrze założone i w odpowiednim rozmiarze. Wskaźnik Pearla dla prezerwatyw wynosi 2-15. By zapewnić sobie najlepszą ochronę warto wybierać np. pogrubione prezerwatywy Durex extra safe thicker czy odpowiednio dopasowane do rozmiaru penisa prezerwatywy Durex comfort XL.

Tabletki hormonalne

W stworzeniu tabletek antykoncepcyjnych kluczowym było poznanie działania kobiecych hormonów: progesteronu i estrogenów. Dzięki temu udało się poznać mechanizmy decydujące o przebiegu cyklu miesięcznego i dostosować je do potrzeb kobiet. Obecnie na rynku dostępne są różne tabletki antykoncepcyjne: by odpowiednio dopasować je do swoich potrzeb, należy koniecznie omówić to ze swoim ginekologiem. Dobierze on odpowiednie tabletki do osobistych potrzeb tak, by zminimalizować ewentualne skutki uboczne.

Tabletki antykoncepcyjne dzieli się na:

  • jednoskładnikowe, czyli takie, które zalecane są kobietom karmiącym i nie hamują owulacji, a cykl terapii trwa 28 dni (np. Azalia)
  • dwuskładnikowe, jednofazowe – najczęściej stosowane tabletki, których cykl terapii trwa ok. 21 dni, po których następuje przerwa – w jej trakcie producenci przygotowują leki placebo (np. Vines)
  • dwuskładnikowe dwufazowe – terapia podzielona jest na dwa etapy: w pierwszym przyjmuje się tylko estrogeny, w drugim dodatkowo progestageny,
  • dwuskładnikowe trójfazowe – trzy etapy terapii: w pierwszej więcej jest estrogenów, a ostatniej: progestagenów, druga jest fazą pośrednią (np. Triquilar),

Wskaźnik Pearla dla różnych tabletek antykoncepcyjnych oscyluje wokół 0,2-0,7.

Zastrzyk antykoncepcyjny

Zastrzyk antykoncepcyjny zawiera progestagen. Wywołuje on u kobiety niepłodność – dokładnie taką samą, jak podczas ciąży czy karmienia piersią przez pierwsze tygodnie. Zastrzyk podaje się domięśniowo, a pierwszą dawkę najlepiej jest przyjąć na początku cyklu lub około 5 dni (jeśli matka nie będzie karmić dziecka) lub ok. 6 tygodni po porodzie (jeśli matka będzie karmić dziecko). Kolejną dawkę zastrzyku należy podać po około 14 tygodniach. Należy jednak pamiętać, że odstawienie antykoncepcji w postaci zastrzyku spowoduje nawet kilkumiesięczny okres regulowania się cyklu miesiączkowego i płodności.

Wskaźnik Pearla dla zastrzyku antykoncepcyjnego wynosi 0,2-0,5, a to bardzo dużo.

Plaster antykoncepcyjny

Plastry antykoncepcyjne pojawiły się na początku XXI wieku. To specjalnie przygotowane systemy transdermalne, które przezskórnie dostarczają do organizmu syntetyczne hormony. Przykleja się je raz na tydzień na suchą, czystą skórę w miejscu, w którym nie rosną włosy. Najczęściej nakleja się je na ramionach, pośladkach, brzuchu czy plecach. Koniecznie należy pilnować przyczepności plastra po skorzystaniu z sauny, basenu, po kąpieli czy prysznicu. Warto zmieniać miejsce naklejenia plastra, by uniknąć podrażnień. Popularnymi w Polsce plastrami są np. Evertas i Evra.

Wskaźnik Pearla dla plastrów antykoncepcyjnych to ok. 0,9, jeśli będzie dobrze stosowana.

Implant antykoncepcyjny

Implanty mają formę cienkich drucików stopniowo uwalniających hormony. Działają przez około 3 lata. Nie wymagają pamiętania o codziennej dawce leków, ich działania nie mogą zaburzyć też choroby układu pokarmowego. W każdym momencie można też wyjąć implant i przywrócić kobiecie płodność.

Wskaźnik Pearla dla implantów antykoncepcyjnych wynosi ok. 0,01-0,06.

Najlepsza antykoncepcja bez tycia – wkładka domaciczna

Antykoncepcja mechaniczna działa nawet 12 lat – zasadą jej działania jest zapobieganie zagnieżdżenia się jajeczka w macicy, dzięki czemu nie dochodzi do rozwoju płodu. Wkładka powoduje też wzmożone działanie leukocytów, które zwalczają plemniki. Niektóre wkładki wydzielają hormony, dzięki temu zwiększa się ilość śluzu w macicy, a plemniki nie mogą przebić się przez tę warstwę ochronną. Wkładki bez hormonów są jednak wystarczającą ochroną,

Popularnym systemem domacicznym są wkładki Mirena – ich wadą jest jednak wysoka cena jednorazowa, biorąc jednak pod uwagę czas działania, mogą one być naprawdę dobrym wyborem.

Wskaźnik Pearla dla wkładki antykoncepcyjnej

Naturalne metody antykoncepcji

Istnieje kilka metod kontroli płodności dzięki obserwowaniu naturalnych reakcji ciała. Jedną z takich metod jest codzienne mierzenie temperatury, najlepiej rano, po przebudzeniu, przez ok. 5 minut. Obserwacje pokazują, że tuż po owulacji temperatura ciała jest wyższa o około 0,5°C – wówczas należy powstrzymać się przed współżyciem. Dopiero po obniżeniu temperatury można je podjąć.

Innym sposobem jest też kontrolowanie śluzu kobiety – jeśli go nie ma, można podjąć aktywność seksualną, ponieważ towarzyszy on w większości przypadków tylko dniom płodnym.

Naturalne metody antykoncepcyjne są obarczone dużym ryzykiem, dlatego ich stosowanie jest bardzo ryzykowne.

Podsumowanie

Wśród metod antykoncepcyjnych jest całe mnóstwo niemal niezawodnych sposobów. Jeśli szukasz czegoś dla siebie, koniecznie spotkaj się z lekarzem i omów swoje potrzeby – pozwoli to doskonale dopasować najlepszy sposób kontroli płodności. Wybierz odpowiedni preparat z oferty apteki internetowej liki24.pl – są tam dostępne zarówno leki bez recepty, jak i te dostępne tylko z zaleceniem lekarza.

Poprzedni artykułJakie buty ubrać na wesele latem, a jakie zimą?
Następny artykułPoznaj sposoby na bezpieczne oszczędzanie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj