Wady wzroku są dziś w praktycznie każdym społeczeństwie bardzo powszechnym zjawiskiem. Dotykają one zarówno osób starszych, jak również małych dzieci. Oczywiście zwiększa się nasza długość życia, a także posiadamy coraz lepsze metody diagnostyczne, dzięki czemu wiele dawniej utajonych wad znacznie lepiej diagnozujemy. Do jednych z powszechniejszych wad wzroku należy niezmiennie astygmatyzm.
Czym jest astygmatyzm?
Niezborność, bo tak inaczej nazywa się astygmatyzm, to wada wzroku, w której widzimy przedmioty niewyraźnie zarówno z oddali, jak i bliska. Często osoba cierpiąca na to zaburzenie widzenia ma również problem z bólami głowy. Astygmatyzm wynika z rozciągnięcia i zniekształcenia się soczewki oka. Rogówka u osoby z astygmatyzmem ma wydłużony kształt, co właśnie powoduje zaburzone widzenie.
Kogo dotyka ta wada wzroku?
Astygmatyzm często jest dziedziczony i czasami ujawnia się już w bardzo młodym wieku u dzieci. Jest to również wada wzroku, która może powstać wskutek urazów, chorób oczu lub blizn. Astygmatyzm jest również wywoływany przez stożek rogówki – chorobę, która stopniowo powoduje deformację rogówki polegającą na zmniejszaniu się jej środkowej części, aż do uzyskania kształtu stożka. To powoduje wiele zaburzeń widzenia oraz astygmatyzm. Niezależnie od etiologii, astygmatyzm wymaga leczenia i solidnej diagnostyki, szczególnie u rozwijających się dzieci. Problemy ze wzrokiem na niektórych etapach dorastania mogą bowiem powodować zaburzenia rozwojowe wynikające z niewyraźnego widzenia.
Więcej przeczytasz na: mojepierwszesoczewki.pl
Leczenie astygmatyzmu i jego korygowanie
Astygmatyzm wzroku powinno się, a nawet należy leczyć lub korygować. W przypadku znacznie cięższej odmiany spowodowanej stożkiem rogówki zwykle podejmuje się leczenie operacyjne, a w przypadku klasycznego astygmatyzmu najczęściej stosuje się soczewki kontaktowe lub okulary korekcyjne. U osób z astygmatyzmem to bardzo duża poprawa jakości życia, bowiem pogorszenie widzenia jest znacznie bardziej dotkliwe, aniżeli w przypadku krótkowzroczności i dalekowzroczności.
Wybierz soczewki – dlaczego warto?
W przypadku astygmatyzmu znacznie lepiej sprawdzą się soczewki kontaktowe. Pozwalają one bowiem na poprawienie spektrum widzenia w całości, a nie jedynie w obrębie oprawek. To najważniejsza zaleta soczewek. W przypadku silniejszych wad takich jak astygmatyzm, to właśnie soczewki sprawdzają się o wiele lepiej. Ich noszenie jest również wbrew niektórym piniom bardzo wygodne, a dzisiejsze soczewki produkowane są często pod konkretny rodzaj i zaburzenie naszego wzroku, dzięki czemu otrzymamy produkt indywidualnie dopasowany do konkretnej wady w konkretnym oku.