BCAA – czy warto jest się nimi suplementować?

Kwestia suplementów diety potrafi być dość kontrowersyjna, szczególnie w dzisiejszych czasach. W tym momencie dobrze widzimy to, ile przeróżnych badań powstało na ten temat i wciąż powstaje wiele spornych zdań co do tego, czy warto rzeczywiście je przyjmować. Jednakże, jeśli zdecydujemy się już na takie rozwiązanie to powstaje kolejne pytanie: “jaki suplement wybrać?” – na rynku odnajdziemy tysiące przeróżnych produktów, które obiecują wiele istotnych działań, szczególnie w przypadku kulturystyki. Istotne jest to, by dokładnie wiedzieć co planujemy zakupić i czy to rozwiązanie rzeczywiście może się okazać odpowiednie dla nas. Z tego powodu powstał ten artykuł, który ma na celu opisanie tego, jak działają suplementy diety i czym są dokładnie, oraz to, czym jest jeden z bardziej popularnych produktów dostępnych na rynku – BCAA, zapraszam!

Na sam początek istotnym jest to, by wytłumaczyć dokładnie z czym tutaj mamy do czynienia. Wiele osób może nie być tak naprawdę pewna czym są suplementy diety i czemu tak wiele osób decyduje się na zakup takich artykułów. Najprościej przedstawiając, odżywki takowe są produktami, które mają na celu wspomaganie nas w określony sposób zależnie od tego, jaki skład w sobie zawierają – może to być pojedynczy składnik jak białko czy kreatyna lub pełen zestaw różnych elementów, jak spalacze tłuszczu. Wybór w specjalistycznych sklepach jest ogromny, co może z pewnością niektóre osoby przyprawić o ból głowy – zalecane jest oczywiście wybranie pewnych i legalnych źródeł, jak https://sklep.kfd.pl/aminokwasy-bcaa-c-3.html w którym znajdziecie chociażby opisywany w dalszej części artykułu suplement diety.

Istotna jest kwestia tego, że produkty te jedynie mają nas wspomagać, taki jest ich cel – nie są to magiczne tabletki, które pomogą nam osiągnąć idealną sylwetkę poprzez leżenie na kanapie i oglądanie telewizji. W tym przypadku jeśli marzymy o jakimkolwiek rozwoju kulturystycznym to zawsze na pierwszym miejscu będą stać trening i dieta. Dzięki temu również jesteśmy w stanie zauważyć różnicę między produktami legalnymi a nielegalnymi, które często zawierają w sobie substancje z niepewnych źródeł, które w najgorszym przypadku mogą nam zaszkodzić poważnie na zdrowiu! Jest to bardzo istotne by zwracać uwagę na to, co rzeczywiście znajdziemy w opakowaniu i jeśli planujemy zamawiać on-line to dobrze jest się upewnić czy korzystamy z legalnych i pewnych źródeł.

BCAA – o aminokwasach słów kilka

Na sam początek dobrze będzie troszkę przedstawić istotnych informacji na temat aminokwasów: są dla nas to szczególnie istotne związki organiczne, które nasz organizm wykorzystuje by odpowiednio funkcjonować. Dzielimy je na trzy grupy:

  • endogenne (nieniezbędne) – swoją nazwę zawdzięczają temu, że nasz organizm jest w stanie je wytwarzać, przez co by odpowiednio funkcjonować nie musimy się martwić o dostarczanie ich przez naszą dietę. Należą do nich: alanina, arginina, asparagina, kwas asparaginowy, glutamina, kwas glutaminowy, seryna, tyrozyna, prolina, glicyna, cysteina
  • egzogenne (niezbędne) – tutaj oczywiście mówimy o tych aminokwasach, które musimy dostarczać przez naszą dietę ponieważ nie jesteśmy w stanie naturalnie ich wytworzyć: fenyloalanina, izoleucyna,treonina, lizyna, leucyna, metionina, tryptofan, walina,histydyna
  • względnie egzogenne – choroby

Warto zaznaczyć, że istnieje wiele badań, które przedstawia, że przyjmowanie niektórych aminokwasów endogennych w formie suplementów diety może być dla nas przydatne, szczególnie w przypadku kulturystyki!

BCAA – czym są dokładnie

Na sam początek omówmy sobie czym dokładnie jest nasz suplement diety: mowa tutaj o BCAA, czyli Branched Chain Amino-Acids, lub też inaczej aminokwasy rozgałęzione. Mamy tutaj do czynienia z aminokwasami egzogennymi, czyli takimi, które nasz organizm nie jest w stanie samodzielnie wytworzyć. BCAA składa się z:

  • waliny
  • leucyny
  • izoleucyny

Jest to jeden z klasycznych rozwiązań w przypadku suplementacji. Co do tego, co mogą dla nas zrobić mówi się o możliwych efektach, jak:

  • działanie na redukcję tkanki tłuszczowej
  • wspomaganie poprzez dodanie energii
  • wpływ na zmniejszenie uczucia zmęczenia po ćwiczeniach

Jednakże, jest to dość kontrowersyjny suplement diety w ostatnich czasach. Wiele osób uważa, że działania są przesadzone i wcale nie jest tak różowo. Z drugiej strony znajdziemy przeróżne badania, które wskazują na to, że odżywka ta jest w stanie wpływać na osoby ćwiczące. Jedną z takich informacji jest chociażby to, że może rzeczywiście dostarczyć energii ale tylko u osób, które raczej są amatorami w kwestii ćwiczeń. Z tego powodu warto jest się dokładnie upewnić i samemu uznać czy rzeczywiście BCAA jest idealnym dla nas rozwiązaniem.

Podsumowanie

BCAA jako suplement diety posiada wiele zdań “za” jak i “przeciw” – prawda jest taka, że ciężko jest czasem uznać czy rzeczywiście dany suplement jest tak istotny, jak wiele osób uważa ponieważ badania są w stanie raz stwierdzić jedną rzecz, a raz drugą.

Poprzedni artykułDepilacja laserowa – po ilu zabiegach można uzyskać efekt gładkiej skóry?
Następny artykułJak poprawić urodę i pozbyć się kompleksów w gabinecie medycyny estetycznej?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj