Czym są przebarwienia skórne i jak sobie z nimi radzić – komentarz ekspercki

Ciemniejsze plamy na skórze to dla wielu kobiet przyczyna dyskomfortu, powodująca utratę pewności siebie. Przebarwienia na twarzy czy dekolcie, choć mogą zostać ukryte pod warstwą makijażu, nie znikają samoistnie – do tego potrzebna jest odpowiednia pielęgnacja. Czym charakteryzują się te zmiany oraz jak sobie z nimi radzić, podpowiada Olga Kamińska, Training Manager marki Biologique Recherche.

Dlaczego przebarwienia pojawiają się na naszej skórze?

Olga Kamińska: Przebarwienia to zmiany powstające na skórze w wyniku zaburzenia procesu melanogenezy, czyli procesu tworzenia barwnika skóry. Ich pojawienie się może mieć różne podłoże, jak chociażby genetyczne (piegi) lub hormonalne (ostuda). Do przyczyn ich powstawania możemy również zaliczyć promieniowanie UV, czego skutkiem są przebarwienia słoneczne, a także stany zapalne.

Czy te zmiany skórne są niebezpieczne dla zdrowia?

Olga Kamińska: Każdą zmianę barwnikową, jaka powstaje na naszej skórze, trzeba obserwować i poddawać regularnej kontroli u dermatologa. Należy pamiętać, że nadmierna ekspozycja i brak ochrony skóry filtrami UV może doprowadzi do powstania czerniaka, czyli nowotworu skóry. Profilaktyka w tym przypadku jest niezwykle istotna.

Jak możemy hamować pojawianie się przebarwień?

Olga Kamińska: W celu uniknięcia ich powstawania należy ograniczyć ekspozycję na słońce w godzinach najsilniejszego promieniowania, czyli między 11:00 a 15:00. Trzeba też chronić skórę kosmetykami z filtrem UV o wysokim SPF, jak również powtarzać ich aplikację w ciągu dnia. W trakcie lata należy zrezygnować z intensywnych zabiegów złuszczających. Na jesień warto zaś włączyć do pielęgnacji produkty o działaniu wyrównującym koloryt skóry.

Jak możemy zlikwidować zmiany, które już się pojawiły?

Olga Kamińska: Przebarwienia skórne możemy rozjaśniać poprzez stosowanie kosmetyków i zabiegów, mających na celu złuszczenie naskórka, wyregulowanie procesu melanogenezy oraz wyrównanie kolorytu skóry. Proces rozjaśniania przebarwień wymaga czasu i systematyczności w stosowaniu produktów. Należy również pamiętać, że redukcja przebarwień nie daje gwarancji, że nie pojawią się one ponownie.

Jakie kosmetyki bądź składniki kosmetyczne dobrze radzą sobie z przebarwieniami?

Olga Kamińska: Składnikami aktywnymi dobrze radzącymi sobie z problemem przebarwień są: witamina C, wyciąg z morwy, alfa-hydroksykwasy, wyciąg ze śliwki oraz wyciąg z alg czerwonych. Każdy z tych elementów wpływa na uregulowanie procesu melanogenezy, a co za tym idzie, pomaga w wyrównaniu kolorytu skóry.

Poprzedni artykułPrzebarwienia to przeszłość – sprawdź, jak sobie z nimi poradzić
Następny artykułLasery w kosmetyce. Czy warto?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj