Dlaczego czytanie książek przez dzieci jest tak ważne?

dziewczynka z parku audiobook

Już od dawna oczywiste jest to, że dzięki poznawaniu kolejnych książkowych wydań przez dzieci i młodzież ich język i słownictwo bardzo się ubogacają. Dlaczego jeszcze czytanie książek przez dzieci jest tak ważne?

Możliwość zapoznawania się z książkami przez dzieci jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Jest to związane z tym, iż zdobywają dzięki temu szereg umiejętności:

 • rozwój czytelnictwa,
 • szybsze przyswajanie liter i treści,
 • naukę czytania ze zrozumieniem,
 • poszerzanie swojego słownictwa,
 • możliwość popełniania mniejszej liczby błędów ortograficznych, czy gramatycznych,
 • nawiązywanie kontaktów z kolegami, którzy również mieli przyjemność zapoznać się z daną lekturą.

Stwierdzone jest to, że dzięki codziennemu czytaniu dziecko jest jeszcze ciekawsze świata. Dodatkowo chętniej zapoznaje się z poszczególnymi wydaniami, gdyż chce samodzielnie móc czytać kolejne przygody ulubionych lub też tych jeszcze nieznanych bohaterów. Nie zaszkodzi mieć na uwadze tego, iż czytanie książek także przez rodziców jest idealnym sposobem na spędzenie wolnego czasu. 

W jaki sposób można uzupełnić głośne czytanie?

Tak naprawdę młodszemu i starszemu odbiorcy zależy na poznaniu dalszego ciągu danej historii. Niestety, głos rodzica może być wykorzystywany tylko przez pewien czas. Nie sposób jest pokusić się o kilkugodzinne głośne czytanie, gdyż w większości przypadków jest to niestety niewykonalne. Z tego też względu idealnym rozwiązaniem jest zwrócenie uwagi na nagrania lektur przez profesjonalnych lektorów. Jednym z nich jest Dziewczynka z Luna parku. Audiobook został przygotowany w taki sposób, by od samego początku był on zajmujący dla młodszego odbiorcy. Genialnym rozwiązaniem w przypadku audiobooków jest to, że można zatrzymać je w dowolnym momencie, a także dobrać tempo czytania do własnych predyspozycji.

Dobrze jest korzystać ze wszystkich udogodnień, które zostały wynalezione. Nie bez przyczyny audiobooki mogą być odtwarzane już na wielu urządzeniach nawet bez konieczności inwestowania w dodatkowy sprzęt. Jest to spore odciążenie dla rodzica, którego zadaniem jest głośne czytanie kolejnych pozycji. Oprócz tego sporo osób jest także słuchowcami. Dzięki temu, że dany tekst zostanie przez nich wysłuchany, w jeszcze większym stopniu będą mogli zrozumieć i zapamiętać jego treść. Na polskim rynku lektorami są naprawdę doświadczone osoby, które specjalizują się w tym zadaniu już od dłuższego czasu.

W jaki sposób dobierać lektury?

Różnorodność wydań na polskim rynku jest tak duża, że z powodzeniem uda się sięgać po takie, które okażą się najbardziej interesujące dla odbiorcy w różnym wieku. W celu odpowiedniego dobrania lektury genialnie sprawdza się:

 • zwrócenie uwagi na to, jaka treść i tematyka są w danej chwili najbardziej pożądane przez danego odbiorcę,
 • poproszenie o pomoc w poleceniach tytułów do opiekunów lub znajomych,
 • przeglądanie nie tylko nowości wydawniczych, ale także starszych wydań,
 • zapoznawanie się z opiniami konkretnych czytelników na temat danych lektur,
 • wyszukiwanie książek na bibliotecznych wydań po okładce lub nazwisku autora.

W tym przypadku genialnie sprawdza się wspieranie także rodzimych twórców. Oni także już od lat tworzą tak ciekawe historie, że mimo upływu wielu lat w dalszym ciągu są one bardzo aktualne. Nie sposób być otwartym wyłącznie na zagranicznych autorów. Świetnie jest mieć na uwadze również to, że polscy pisarze także mają bardzo bogaty i różnorodny dorobek z różnych gatunków.

Korzyści z poznawania książkowych publikacji, czy to w wersji papierowej, czy słuchanej, są naprawdę ogromne. Warto już od samego początku zachęcać dziecko do tego, by zapoznawało się z kolejnymi wydaniami. Najlepszą motywacją dla niego będzie dawanie dobrego przykładu przez opiekunów. Spędzenie czasu na rodzinnym czytaniu, w trakcie którego każdy będzie czytał swoją książkę, świetnie się sprawdza.

Poprzedni artykułJak zaaklimatyzować się po przeprowadzce do nowego miasta?
Następny artykułZmysłowo i luksusowo w łazience

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj