Inteligentny dom, co to takiego i jakie ma zalety?

Inteligentny dom to budynek, w którym wszystkie instalacje obsługiwane są za pomocą jednego zintegrowanego systemu obsługi. Technologia takiego systemu przyczynia się do obniżenia kosztów eksploatacji budynku, zwiększa komfort domowników, a także pozytywnie wpływa na funkcjonalność i bezpieczeństwo.

Idea inteligentnego domu wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych lat 70. XX wieku. Dzięki tej technologii systemy zarządzania budynkiem zostały dostosowane do projektów budynków przemysłowych i prywatnych.

Inteligentny dom ‒ czym się wyróżnia?

Mianem inteligentnego domu określany jest budynek o wysokim stopniu zaawansowania technologicznego. Jego budowa powinna być prowadzona przez fachowców, którzy będą starannie przestrzegać zapisów w projekcie, ponieważ w inteligentnych domach wszystkie instalacje są zarządzane przez jeden zintegrowany system obsługi. Dzięki temu budynek na bieżąco dostosowuje ustawienia poszczególnych urządzeń, oświetlenia, ogrzewania itp. do warunków panujących wewnątrz i na zewnątrz. System inteligentnego budownictwa przyczynia się do ograniczenia kosztów eksploatacji i podniesienia poziomu funkcjonalności do maksimum. Do budowy inteligentnego domu niezbędne jest zatrudnienie profesjonalnych ekip budowlanych, elektryków, dekarzy i innych fachowców. Gdzie ich szukać? Można skorzystać z platformy https://building-companion.pl/, która umożliwia porównanie ofert kilku wykonawców z regionu, a także zapoznanie się z opiniami poprzednich klientów.

Zalety inteligentnych domów ‒ oszczędność, komfort i bezpieczeństwo

Główną zaletą inteligentnych domów jest zmniejszenie kosztów eksploatacji budynku. Jest to możliwe np. dzięki systemowi ogrzewania, który pozwala na podgrzanie powietrza tylko w tym pomieszczeniu, w którym temperatura jest zbyt niska. Technologia ta podnosi także komfort życia domowników, czego przykładem są m.in. systemy pogodowe. Domy wyposażone w czujniki pogodowe mogą np. automatycznie zamykać okna w przypadku nagłych opadów deszczu. Inteligentny budynek może też pobierać informacje o warunkach atmosferycznych z Internetu i na ich podstawie dostosowywać ustawienia ogrzewania oraz klimatyzacji. Zaletą domów typu smart jest także podwyższone bezpieczeństwo. Znajdują się tam nie tylko systemy dostępu i bezpieczeństwa fizycznego, ale także kamery, detektory ruchu i czujniki obecności. Te ostatnie są wyposażone w funkcję symulowania obecności domowników wewnątrz budynku podczas ich nieobecności. W praktyce polega to np. na automatycznym odtwarzaniu muzyki lub włączaniu i wyłączaniu świateł w pomieszczeniach. Zadaniem czujników obecności jest zapobieganie kradzieżom i włamaniom. Warto podkreślić, że system ten nie działa na zasadzie powtarzalności ‒ jednego dnia będzie symulować obecność domowników w inny sposób niż w dniu kolejnym.

Poprzedni artykułJak wybrać kubeczek menstruacyjny?
Następny artykułRandka z mężem i bez dziecka? Zorganizuj mu niespodziankę!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj