Zmywarka jak każdy inny kuchenny sprzęt wymaga regularnej pielęgnacji. To, że przez jej wnętrze regularnie przepuszczane są woda i detergenty nie oznacza, że nie trzeba jej regularnie myć i czyścić. Szczególnej uwagi wymagają uszczelki, filtry i dysze myjące.
Dlaczego zmywarkę należy myć?
Zmywarka niewątpliwie wymaga regularnego mycia, ponieważ nie do wszystkich jej części regularnie dociera woda i detergenty. Przede wszystkim należy regularnie przecierać uszczelki, panel dotykowy, zewnętrzną obudowę. W przypadku trudno dostępnych szczelin przydatna może się okazać zwykła szczoteczka do zębów. Nie można zapominać również o filtrach znajdujących się na dnie urządzenia. Przed czyszczeniem należy je najpierw wyjąć ze zmywarki. O tym, jak wybrać dobrą zmywarkę, można poczytać na portalu Znamy się od kuchni, natomiast teraz nieco więcej o samej pielęgnacji urządzenia.
Jak myć zmywarkę?
Mycie wnętrza zmywarki przeprowadza się bez załadunku, ustawiając program o najwyższej temperaturze. We wnętrzu należy umieścić preparat przeznaczony do mycia zmywarki. Można go albo wykonać samodzielnie z octu i sody oczyszczonej, albo kupić gotowy produkt w drogerii. Takie kompleksowe mycie warto przeprowadzić raz w miesiącu. Warto pamiętać także o kąpielach z użyciem soli do zmywarek, która zmiękcza wodę, a tym samym przeciwdziała osadzaniu się kamienia na dyszach i innych elementach urządzenia.
Tego nie myj
Substancje myjące do zmywarki to jedno, a to, co do niej wkładamy – to drugie. Troska o zmywarkę oznacza również niewkładanie do niej elementów, na których znajdują się substancje niebezpieczne dla prawidłowego działania urządzenia. Nie wolno do zmywarki wkładać elementów zanieczyszczonych farbami, benzyną oraz innymi substancjami łatwopalnymi. Nie wolno myć w niej m.in. filtrów z oczyszczaczy powietrza. Mogą one trwale uszkodzić urządzenie. Mycie naczyń z drewna klejonego również nie jest dobrym rozwiązaniem. Oprócz tego, że elementy się rozpadają, to drobiny drewna przedostają się do filtra zmywarki.
Właściwe przygotowanie naczyń
Troska o zmywarkę to także odpowiednie przygotowanie naczyń przed włożeniem ich do urządzenia. Chodzi przede wszystkim o to, że powinny one zostać przepłukane i oczyszczone z resztek. Pozostałości jedzenia mogą bowiem zapchać filtr i ostatecznie uszkodzić urządzenie. Szczególnie ważne jest płukanie naczyń, na których znajdowały się produkty z dużą ilością kwasów. Jeśli dostaną się one do zmywarki, mogą przyczynić się do powstania korozji, a ta z kolei może doprowadzić do całkowitego zepsucia się urządzenia albo poważnej jego awarii.
Zmywarki nie można również przeładowywać, naczynia powinny być odpowiednio ułożone. Cięższe na dolnej półce, filiżanki, kieliszki i małe talerzyki na górnej. Naczyń nie powinno się wkładać jednego w drugie, nie powinno się ich na siłę upychać w zmywarce. Takie „oszczędności” prowadzą się tylko do uszkodzenia zmywarki w dłuższej perspektywie, ale także i do tego, że za każdym razem naczynia są po prostu niedomyte.