Nie ulega wątpliwości, że blizna po cesarskim cięciu jest kompleksem dużej części kobiet. Zazwyczaj kilkanaście miesięcy po porodzie powinna stać się praktycznie niewidoczna, lecz zależy to w dużej mierze od gojenia się rany i indywidualnych predyspozycji organizmu. Pielęgnacja może spowodować, że blizna zblednie i stanie się mniej widoczna, jednak są już dostępne zabiegi, które całkowicie pozwalają pozbyć się blizny. Dowiedz się więcej o prawidłowej pielęgnacji blizny po cesarskim cięciu i możliwościach jej zniwelowania!
Jak zmniejszyć bliznę już na etapie jej powstawania?
Na początku warto wspomnieć o pielęgnacji świeżej rany po zabiegu cięcia cesarskiego, ponieważ od jej prawidłowego gojenia zależy późniejszy wygląd blizny. Należy kategorycznie przestrzegać zaleceń lekarzy specjalistów, które podkreślają, by nie moczyć opatrunku, który zasłania ranę, nie uciskać jej i przede wszystkim dbać o higienę, oczyszczając ranę przynajmniej raz dziennie. Świeżo wytworzona blizna z pewnością będzie żywoczerwona i zgrubiała, ale bez obaw – w następnych miesiącach stanie się o wiele mniej widoczna.
Przede wszystkim właściwa pielęgnacja!
Gdy rana po cesarskim cięciu jest już całkowicie wygojona, warto zająć się pielęgnacją świeżo powstałej blizny. Obecnie na rynku można znaleźć wiele kremów i maści na blizny, które zawierają między innymi heparynę, kwas hialuronowy, kolagen, ekstrakt z cebuli czy masę perłową. Preparaty te stymulują regenerację skóry, zapobiegając jednocześnie tworzeniu się przerosłych blizn i bliznowców. Dobrym rozwiązaniem jest także zastosowanie plastrów z żelem silikonowym.
Pamiętaj również, by nie opalać blizny. Jest to bardzo ważne, zwłaszcza w pierwszych miesiącach po porodzie, gdy blizna ciągle się formuje. Promieniowanie słoneczne zaburza prawidłowe gojenie i zwiększa ryzyko wytworzenia się bliznowca. Dodatkowo, opalanie blizny bardzo często powoduje jej nieestetyczne przebarwienie.
Laserowe usuwanie blizny po ciąży
Obecnie istnieje już wiele zabiegów na blizny, jednak największą skutecznością cieszy się laseroterapia. Jest ona zwłaszcza polecana w przypadku blizn powstałych w wyniku nieprawidłowego gojenia się rany poporodowej, zwłaszcza tych bardzo widocznych. Warto wspomnieć, że zabieg laserowy można wykonać już 6 tygodni po zagojeniu się rany i to właśnie wtedy przynosi on najlepsze rezultaty.
Zabieg polega na przyłożeniu do blizny głowicy, która emituje światło o określonej długości fali. Powoduje ono rozbicie tkanki bliznowatej i zastąpienie jej nową. Dodatkową korzyścią jest wyrównanie kolorytu skóry. Liczba zabiegów potrzebnych do całkowitego usunięcia blizny jest zależna zarówno od jej stanu, jak i rodzaju lasera.