Jak zaaklimatyzować się po przeprowadzce do nowego miasta?

W życiu prawie każdego z nas przychodzi moment, w którym opuszczamy rodzinny dom w pogoni za nową pracą, miłością czy wykształceniem. Taka zmiana nigdy nie jest czymś łatwym. Przeprowadzka do zupełnie innego miasta wiąże się z potrzebą wyrobienia nowych nawyków, znalezienia nowych przyjaciół, rozeznania się w obcej dotąd przestrzeni. To krok w nieznane – nic więc dziwnego, że dla wielu osób jest naprawdę stresującym doświadczeniem, które nie daje spać po nocach. Jak więc ułatwić sobie przeprowadzkę i lepiej zaaklimatyzować się w nowym mieście?

Przygotowanie do przeprowadzki

Różnorodne skrajne emocje związane z przeprowadzką towarzyszą nam jeszcze długo przed tym, zanim w ogóle postawimy krok w nowym miejscu zamieszkania. Czy to na pewno dobra decyzja? Czy damy sobie radę funkcjonować w zupełnie innym środowisku? Czy będziemy czuć się samotni i wyobcowani, odrzuceni? Takie wątpliwości to coś kompletnie normalnego i z pewnością przeszły przez myśl każdemu, kto przeżywał tak gigantyczną zmianę. Ważne jest więc danie sobie czasu i przestrzeni na przetrawienie wszystkich tych uczuć. Czas przed przeprowadzką poświęć na dbanie o właściwe samopoczucie i nastawienie oraz na spędzenie czasu z bliskimi, których być może przez dłuższy czas nie zobaczysz na żywo. Rozmawiaj z innymi o tym, jak się czujesz, nie bój się szczerze wyznać, że boisz się i nie jesteś pewien swoich decyzji. Twoja rodzina i przyjaciele z pewnością wspierają Cię w tej życiowej podróży i chcą dla Ciebie jak najlepiej.

W celu przygotowania możesz wcześniej dołączyć do lokalnych grup w mediach społecznościowych zorientowanych wokół Twojego przyszłego miejsca zamieszkania. Sporządź listę ciekawych miejsc, które warto będzie odwiedzić po przeprowadzce – restauracji z pysznym jedzeniem, galerii, muzeów, klubów czy innych atrakcji. Poświęć czas na spakowanie wszystkiego, co najpotrzebniejsze, aby mieć pewność, że niczego nie zapomnisz. Podejdź do całego procesu ze spokojem ducha i pozytywnym nastawieniem – nieważne, co stanie się dalej, to doświadczenie na pewno mnóstwo Cię nauczy i da Ci niepowtarzalną szansę na odmienienie swojego życia.

Życie w nowym mieście

Kiedy jesteśmy już w nowym miejscu łatwo z początku poczuć się przytłoczonym. Nerwowo wyszukujemy w Internecie „fryzjer Warszawa” czy „dentysta Łódź” próbując zorientować się, gdzie najbliżej znajdziemy podstawowe usługi, które wcześniej były dla nas czymś oczywistym. Gubimy się skręcając w złą uliczkę, wsiadamy do autobusów jadących w przeciwnym kierunku, wytrzeszczamy oczy na widok wyższych cen znanych nam produktów. Przyzwyczajenie się do życia w nowym miejscu nie będzie szybkim procesem. Lata spędziliśmy w mieście, które znaliśmy jak własną kieszeń, nic więc dziwnego, że gdy zostajemy wrzuceni do nowego środowiska, to czujemy się zdezorientowani i nie dajemy sobie od razu rady. Najważniejsza jest teraz cierpliwość i wyrobienie sobie rutyny.

Konsekwencja i trzymanie się planu dnia pozwala nam mieć w życiu jakąś stałą, która pozwala uporządkować ogrom nowych doświadczeń. Kluczowe jest również nie zamykanie się na świat: siedzenie w domu przez kolejne dni jedynie zwiększy poczucie wyobcowania. Chociaż porada mówiąca o tym, by po prostu wyjść do ludzi wydaje się nieco błaha, to jest w tej prostocie sporo prawdy. Tylko otwierając się na nowe doświadczenia damy sobie szansę na rzeczywiste polubienie się ze zmianami i znalezienie ludzi, którzy pomogą nam w procesie aklimatyzacji. Jeśli tęsknisz za domem, regularnie dzwoń do bliskich przez telefon czy poprzez komunikator internetowy obsługujący kamerę – widząc znajome twarze, które trzymają za ciebie kciuki z pewnością poczujesz się lepiej. 

Poprzedni artykuł3 zasady biznesowego dress code’u
Następny artykułDlaczego czytanie książek przez dzieci jest tak ważne?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj