W naszym życiu czasami pojawia się moment, w którym jesteśmy zmuszeni do przejścia na dietę – z powodów zdrowotnych, nadmiernej otyłości albo z innych względów. Dobrze dobrana propozycja żywieniowa może odmienić nasze życie w wielkim stopniu. Większość przypadków przejścia na nowy sposób odżywiania jest związana z chęcią poprawy sylwetki, zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Jedną z propozycji, które możemy wziąć wówczas pod uwagę jest dieta ketogeniczna.
- Nowa dieta
- Ku zdrowiu i sylwetce
- W zdrowym ciele
Nowa dieta
Dieta ta charakteryzuje się tym, że spożywamy głównie tłuszcze, ograniczając równocześnie spożycie węglowodanów oraz białek. W zwykłych codziennych dietach większości z nas tłuszcze stanowią około 35% spożywanych pokarmów, 50% stanowią węglowodany, a na białka przypada pozostałych 15% pokarmu. W przypadku diety ketogenicznej organizm ludzki zamiast czerpać energię do życia z węglowodanów, robi to poprzez rozpad tłuszczów na ciała ketonowe – proces ów to ketoza. Oczywiście nie samym tłuszczem żyje człowiek. Podczas stosowania tej diety musimy suplementować witaminę D, wapń, a także witaminy rozpuszczalne w wodzie oraz niektóre mikroelementy, których tłuszcze nie zawierają.
Ku zdrowiu i sylwetce
Każdorazowo warto skonsultować się z dietetykiem bądź lekarzem – pozwoli nam to uniknąć błędów w odżywianiu, które mogą okazać się katastrofalne w skutkach przy długo trwających zmianach nawyków żywieniowych. Dieta ketogeniczna daje dobre efekty w leczeniu padaczki opornej na leki u dzieci, może także być pomocna przy leczeniu zespołu Retta, zespołu Draveta, czy zespołu Doose. Więcej informacji o tych chorobach możemy wyszukać w sieci albo u lekarzy pierwszego kontaktu. Nie do końca wiadomo dlaczego tak się dzieje, ale ilość napadów padaczkowych u dzieci zmniejsza się. Dieta ta ma także zastosowanie u osób, które chcą po prostu schudnąć. Daje dość dobre efekty, a ciała ketonowe powstające w wyniku ketozy, hamują uczucie głodu. Z diety ketogennej, zwanej też niskowęglowodanową, nie powinny korzystać osoby, które mają problem z nerkami, wątrobą, trzustką albo chorują na cukrzycę.
W zdrowym ciele
Dobrze dobrana dieta powinna przynieść takie efekty, jakie zakładamy. Skonsultowanie jej ze specjalistami na pewno podniesie skuteczność naszych działań oraz pozwoli nam uniknąć niepożądanych skutków ubocznych. Należy także pamiętać, że żadna dieta – sama z siebie, nie załatwi wszystkiego. Ważną częścią składową tego typu praktyk, jest ograniczenie ilości spożywanego pokarmu oraz dziesięć tysięcy kroków dziennie, wykonanych na własnych nogach.