Kolonie dla dzieci

Nie ma to jak lato, słońce i beztroskie wyjazdy! Kluczem do udanych wakacji dla dzieci jest grono rówieśników, ciekawe tematy i zajęcia oraz kąpiele w morzu lub jeziorze. Jeśli Twoje dziecko skończyło osiem lat, czas pomyśleć o koloniach dla dzieci.

Każdy wyjazd jest inny. Co biuro, to inne oferty. Propozycji jest naprawdę mnóstwo, wręcz tysiące. Można znaleźć kolonie w internecie w dosłownie pięć minut, przez następne 20 minut zapoznać się dokładnie z ofertą, kolejne 10 minut sprawdzić organizatora i opinie – i już! To takie proste. Tylko wielu się zastanawia co właściwie wybrać i czego właściwie oczekują po koloniach dla dzieci.

Wyjazd na pewno musi być dostosowany do wieku i do zainteresowań dziecka. Tematów jest tak dużo, że nie sposób ich zliczyć. Kolonie dla dzieci w dzisiejszych czasach to naprawdę ciekawa oferta – jest przygotowywana długo przez specjalistów, a jej program dokładnie opracowany. Oferty są niemal skrojone na miarę. Cokolwiek Twoje dziecko sobie wymarzy – to będzie miało swoje odzwierciedlenie w koloniach dla dzieci.

I tak właśnie zaczyna się cała radość, ale i cała trudność wybierania. Kolonie dla dzieci dzielą się na typy – sportowe, artystyczne, ogólne, militarne, wodne, wędrowne, maluszkowe, fabularne, naukowe i językowe. Wyjazdy mogą być w Polsce lub za granicą (dla młodszych dzieci – praktycznie wszystkie odbywają się w Polsce).

Jak już wybierzemy mniej więcej typ kolonii dla dzieci, to pozostaje zapoznać się z całą bogatą ofertą specjalistycznych obozów w danym temacie. Tak, jest to niezłe wyzwanie, bo dzisiejsze kolonie dla dzieci są bardzo sprecyzowane, dla wąskich grup zainteresowań. Rzadkością już są kolonie “ogólne” i dla wszystkich.

Jeżeli więc wybierzemy kolonie dla dzieci sportowe (https://www.kogis.pl/tematyki-kolonii/sportowe/), to dopiero początek drogi! Teraz należy zastanowić się o jakie sporty dokładniej nam chodzi. Jeśli dziecko jest młodsze, to najlepsze będą obozy sportowe typu “mix”, czyli po prostu ogólnosportowe. Jeśli dziecko jest starsze niż jedenaście – dwanaście lat, to warto wybrać już sprecyzowany obóz sportowy, czyli koszykarski, siatkarski, piłki nożnej, fitness, crossfit, parkour, czy wspinaczkowy.

Gdy wybierzemy grupę obozów artystycznych, wybór będzie jeszcze większy – od plastycznych kolonii dla maluchów, poprzez obozy typu DIY, hand made, decoupage, aż do malarskich, rysunkowych, komiksowych, czy sztuki japońskiej. Jednak to nie wszystko, bo do artystycznych kolonii dla dzieci zaliczamy też te muzyczne, wokalne, gitarowe, musicalowe czy bębniarskie. Pod te kategorie podlegają też obozy anime i manga, filmowe, serialowe, literackie i fotograficzne.

Specjalną, nową grupą są obozy social media. Znajdziemy tu kolonie dla dzieci ze znanymi you tuberami, kolonie Tik Tok, obóz e-dziennikarski, obóz social media + You Tube, czy obóz realizacji dźwięku, obóz dla podcasterów czy kolonie dla dzieci “nowe media”.

Kolejną grupą są obozy militarne, survivalowe i paintballowe. Każda z tych podgrup ma różne rodzaje – są tu obozy wojskowe, traperskie, sztuki przetrwania, kolonie survivalowe dla maluchów, kolonie dla dzieci paintballowe, kolonie ASG, laserowe czy łucznicze. Nowością są tu kolonie z torem OCR oraz typu “Ninja Warrior”, biegi i rajdy terenowe z przeszkodami.

Kolonie dla dzieci z grupy “wodnej” to ogólne wyjazdy typu “aktywne wodne wakacje”, ale też obozy kajakowe, windsurfingowe, kitesurfingowe, nurkowe, żeglarskie czy z kursem na sternika motorowodnego. Są też wyjazdy kajakowo-rowerowe, czy ekologiczne z wędkowaniem w górskich rzekach.

Grupa obozów fabularnych to kolejne “morze ofert”. Są to oferty racej dla młodszych dzieci (takich do lat dwunastu). Zaliczamy tu wszelkie kolonie dla dzieci przygodowe, typu wakacje Robinsona”, “Lato ze Scobie-Doo”, kolonia z Pippi, obóz dla dzieci z Panem Kleksem, ale też wszelkie wyjazdy typu “Lego”, kolonia z Vaianą, obóz Harry Potter, kolonie dla dzieci z programem detektywistycznym czy konstruktorskim, obóz małego majsterkowicza, bajkowa kolonia, “Małe Syrenki”, obóz dzikusów, czy kolonia z Hobby Horses.

Zupełnie odrębnym typem są obozy wędrowne – są to oferty dla starszej młodzieży, zwykle powyżej trzynastu lat, polegające na tygodniowych lub dwutygodniowych wędrówkach przez polskie góry. Wymagana jest tu dobra kondycja, wytrwałość, gotowość do trudnych tras, zmęczenia, noszenia plecaka i znoszenia niewygód. Młodzież zwykle jest bardzo zadowolona z takich wyjazdów, mimo noclegów w skromnych chatach lub namiotach i jedzenia samodzielnie przygotowywanego. Widoki, satysfakcja i wesoły czas w grupie, wspólne cele i osiągnięcia sprawiają, że młodzież chce wracać na takie wyjazdy.

Kolonie dla dzieci to także wyjazdy językowe. Te dla maluchów najczęściej odbywają się w Polsce, dla starszych – są w Polsce i za granicą. Kolonie z native speakerem lub kursem językowym polecane są dla dzieci w wieku od jedenastu do osiemnastu lat. Grupy dzielone są na poziomy i pod względem wieku. Można uczyć się języka angielskiego, niemieckiego, czy hiszpańskiego, a dla obcokrajowców przewidziano też obóz z językiem polskim.

Kolonie dla dzieci i młodzieży mają też tematyki naukowe. Dla dzieci są to wyjazdy młodego naukowca, młodego konstruktora, ale także typu “mały weterynarz” czy kolonia kulinarna dla dzieci. Dla starszych grup tematów już tu jest więcej. Znajdziemy na rynku obóz młodego biologa, konwent ekologiczny, obóz weterynaryjny, medyczny czy politechniczny. Sporą grupę stanowią obozy komputerowe – programowania, gracza, e-sportowe czy kodowania.

Są też kolonie dla dzieci, które wymykają się wszelkim kategoriom. Znaleźć bowiem można obóz “parki rozrywki”, obóz wycieczkowy, kolonię mody i urody, obóz typu “Boys Camp” i “Girls Camp”, obóz quadowy, czy RPG. Obóz design, czy wyjazd motywacyjny “Człowiek Sukcesu” też już nikogo nie dziwi, tak samo, jak kolonie dla dzieci z jogą czy w stylu eko.

 Kolonie dla dzieci to doskonały sposób na piękne, aktywne i inspirujące wakacje w gronie rówieśników. Do zobaczenia nad jeziorami, nad morzem i w górach!

Poprzedni artykułJak zadbać o swoje ciało? – Depilacja laserowa
Następny artykułManicure pedicure Warszawa – najciekawsze, eleganckie i niebanalne inspiracje

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj