Na co zwrócić uwagę wybierając mikser planetarny?

Aktualnie mikser jest obowiązkowym sprzętem kuchennym w każdym domu, a już na pewno nieodzowny jest w każdej restauracji. Tradycyjne miksery są już jednak coraz mniej popularne, a ich miejsce zastępują wielofunkcyjne miksery planetarne, które pomagają zautomatyzować wiele czynności wykonywanych w kuchni. Mikser planetarny będzie idealnym pomocnikiem w kuchni, ale tylko wtedy, gdy wybierzemy go z odpowiednimi funkcjami i mocą.

Na co zwrócić uwagę wybierając mikser planetarny?

Każdy mikser planetarny jest robotem, którego podstawową funkcją jest mieszanie i wyrabianie ciast w dołączonej misie. Zaopatrzony jest w mieszadła, które obracają się wokół osi, a dodatkowo jeszcze wokół wnętrza misy, zgarniając z brzegów miksowane produkty.

Funkcje miksera planetarnego

Podstawowe funkcje i cechy, które powinien posiadać dobry mikser planetarny to:

 • miksowanie
 • mieszanie
 • ugniatanie
 • ubijanie
 • funkcje blendera
 • krojenie
 • wyciskanie soku
 • mielenie
 • tarcie warzyw
 • kruszenie lodu
 • zastępuje nawet malakser!

Wszystkie te funkcje zapewniają dołączone do miksera akcesoria w postaci różnych mieszadeł i przystawek. Najnowsze modele zawierają również funkcję smażenia i gotowania – jest to więc taki robot do gotowania.

Podczas zakupu miksera planetarnego, należy się zastanowić co do liczby potrzebnych przystawek. Część osób potrzebuje podstawowego wyposażenia, jednak profesjonalnym szefom kuchni raczej to nie wystarczy.

Moc miksera planetarnego

W mikserze bardzo ważne są jego funkcje i dołączone akcesoria, ale najważniejsza jest jednak jego moc. Bez wątpienia im większa będzie moc miksera, tym dłuższa będzie nieprzerwana jego praca i żywotność. Wybierając moc miksera planetarnego, należy ją dopasować do swoich potrzeb i wymagań. Innej mocy potrzebuje osoba, która sporadycznie będzie robić ciasta i przygotowywać posiłki, a innej osoba wykorzystująca robot codziennie. Minimalna moc robota powinna wynosić co najmniej 600 W, chociaż na rynku są i o mniejszej mocy. Najbardziej wytrzymałe są jednak te, których moc sięga 1700 W.

Obudowa miksera

Wybierając moc miksera, musimy zwrócić również uwagę na jakość materiału, z którego wykonana jest jego obudowa. Im większa moc tym powinien mieć solidniejszą obudowę. Przy większej mocy obudowa powinna być wykonana raczej z metalu niż z plastiku. Należy zwrócić również uwagę na aspekt praktyczny związany ze sposobem czyszczenia i pielęgnacji, zarówno samej obudowy, jak i dołączonych akcesoriów. Najlepiej, aby akcesoria można było zmywać w zmywarce.

Misa i waga

Misa w mikserze jest podstawowym wyposażeniem i powinna być odpowiedniej wielkości. Wielkość misy zależy w dużej mierze od mocy danego modelu miksera. Większa moc to i będzie większa misa, gdyż mikser będzie w stanie wymieszać cięższą i większą objętościowo ilość składników. Należy również zwrócić uwagę na wygodę trzymania misy po wyjęciu z miksera, dobrze, jeśli ma brzeg lub uszka do trzymania. Cięższy robot na pewno będzie bardziej stabilny i nie będzie trzeba go przytrzymywać podczas większego wysiłku.

Wielkość i sposób regulacji

Wielkość dostosować do warunków w kuchni, ma mieścić się na blacie kuchennym, aby był do niego dobry dostęp. Robot planetarny powinien posiadać płynną regulację prędkości.

Poprzedni artykułOdkurzacz workowy, bezworkowy czy ręczny? Które wybrać?
Następny artykułPrezent – niespodzianka. 3 najlepsze upominki dla bliskich

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj