Nadmiar i niedobór wapnia – czym to grozi?

Warto pamiętać, że dla organizmu niebezpieczny jest zarówno niedobór, jak i nadmiar wapnia. Dlatego każda osoba powinna znać objawy obu stanów, aby w razie potrzeby odpowiednio zareagować. Zobacz, jak rozpoznać nieprawidłowy poziom wapnia we krwi.

Niedobór wapnia – kto jest narażony?

Niedobór wapnia to sytuacja, w której tego pierwiastka jest zbyt mało, aby pokryć zapotrzebowanie organizmu. Stan ten grozi osobom, które nieprawidłowo się odżywiają. Mowa o głodzeniu się, spożywaniu wyłącznie wysoko przetworzonej żywności, a także stosowaniu diet eliminacyjnych. Do niedoboru mogą prowadzić też zaburzenia wchłaniania, zaburzenia hormonalne i nieprawidłowa praca nerek (wapń może być w nadmiarze usuwany z moczem).

Jakie są objawy niedoboru wapnia?

Obecne objawy niedoboru wapnia zależą przede wszystkim od tego, na jakim poziomie utrzymuje się deficyt. Skutki mogą być również inne w przypadku dorosłych i dzieci. U najmłodszych obserwuje się psucie zębów, krwawienia z nosa i bóle mięśni. Przy dużym niedoborze może dojść też do zahamowania wzrostu i upadków.

U dorosłych niedobór wapnia przejawia się jako:

  • bóle mięśni,
  • wahania nastrojów,
  • wzrost ciśnienia tętniczego krwi,
  • tężyczka (nadmierny skurcz mięśni),
  • krwawienia z nosa,
  • parestezje (drętwienie kończyn).

Niedobór wapnia jest przyczyną osłabienia kości, przez co są one podatne na złamania.

Jak uzupełnić niedobór wapnia?

Niedobór wapnia można uzupełnić na dwa sposoby. Jednym z nich jest dieta. Do jadłospisu dobrze jest włączyć nabiał, ale też: migdały, rzodkiew, seler, sałatę, kapustę, pomarańcze, marchew, kiszonki, koper, sezam, tofu. Warto dodać, że mleka roślinne są często wzbogacone o dodatek wapnia.

Innym sposobem na uzupełnienie niedoboru wapnia jest suplementacja. Powinna być ona prowadzona pod okiem lekarza, który ustali dawkę. Preparaty należy kupować w sprawdzonych źródłach.

Nadmiar wapnia

Nadmiar wapnia najczęściej stwierdza się u osób z zaburzeniami pracy tarczycy i przytarczyc. Występuje on też u osób z nadmiarem witaminy D, ponieważ wspiera ona proces wchłaniania wapnia i transportowania go z jelit do krwi. Objawy nadmiaru wapnia to: osłabienie, wzmożone pragnienie, bóle brzucha, nudności, zaparcia, brak apetytu, osłabienie mięśni. Skutkiem może być również kamica nerkowa.

Jak sprawdzić poziom wapnia we krwi?

Poziom wapnia można skontrolować w każdym laboratorium medycznym. Materiałem do badania jest krew pobrana z żyły łokciowej. Na wynik oczekuje się 1 dzień roboczy (w zależności od placówki medycznej).

Poprzedni artykułZimowe akcesoria dla niemowlaka – musisz je mieć
Następny artykułJakie damskie buty zimowe są najpopularniejsze w obecnym sezonie?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj