Miłośnicy długich wędrówek wśród dziewiczej przyrody planując swoje wakacje nie powinni zapomnieć o Bieszczadach. Bezkresne pasma łąk i łagodnych wzniesień potrafią oszołomić swoją urodą, nic więc dziwnego, że co roku ten wspaniały zakątek Polski odwiedzają tłumy turystów. Wakacje to doskonały czas na eksplorowanie Bieszczad, dlatego już dziś zaplanujcie pieszą wycieczkę po ich najpiękniejszych zakątkach!
Połonina Wetlińska – symbol Bieszczad
Jeśli kiedykolwiek dostaliście pocztówkę od znajomych z Bieszczad, to najprawdopodobniej przedstawiała ona właśnie krajobraz Połoniny Wetlińskiej. Jest to bowiem najpopularniejsze miejsce, w którego sercu leży niemal kultowe schronisko bieszczadzkie, zwane Chatką Puchatka. Szlaki Połoniny Wetlińskiej mają to do siebie, że można wybrać te mniej, jak i bardziej uczęszczanie przez turystów, a w żadnym z tych przypadków nie trzeba rezygnować z zapierających dech w piersi widoków. Dla większych grup, chcących integrować się z turystami z całej Polski poleca się np. szlak żółty, prowadzący z Przełęczy Wyżnia. To także jedna z najkrótszych dróg do osławionej Chatki Puchatka, w której można liczyć na odpoczynek czy orzeźwiającą kąpiel w źródełku. Jednak to, co przyciąga rzesze wędrowników to przede wszystkim wschody i zachody słońca, które w tym miejscu wręcz zniewalają swym pięknem. Osoby, które pragną zaznać nieco więcej ciszy i spokoju podczas wędrówki po Kotlinie Wetlińskiej powinny wybrać trasę od wsi Smerek, przez przełęcz Orłowicza. To trasa nieco dłuższa, ale wynagradzająca wszystko napotkanym po drodze panoramami przyrodniczymi.
„Bieszczadzka koronka” – wyzwanie dla długodystansowców
Aby zaliczyć tzw. pętlę należy dysponować dobrą kondycją oraz czasem, bowiem jej przejście zajmuje ok. 12 godzin. Wycieczka powinna rozpocząć się w miejscowości Wetlina, skąd ruszymy na wzniesienie Jawornik. Stosunkowo łagodne podejście obfitujące w urocze polany pozwala swobodnie wybrać miejsce na krótki odpoczynek. Z Jawornika dość łagodne zejście gwarantują nam stoki Paprotnej – wzgórza z płaskimi i rozległymi partiami wierzchołkowymi. Kolejnym punktem na trasie jest urwisko na Riabej Skale z tarasem, którego widoki wynagradzają trudy wędrówki. Można stąd zobaczyć m.in. szczyty Czeremchy, Połoniny Równej czy Holicy. Dalsza trasa prowadzi przez przełęcz pod Czerteżem, Czerteż, dalej wierzchołek Kamiennej, Krzemieniec i Wielką Rawkę, aż do powrotu do wyjściowej miejscowości – Wetliny. Trasa oferuje różnorodność, która w Bieszczadach jest szczególnie interesująca – zmiany terenu, widoki na polany i lasy, oraz odcinki pełne turystów, jak i te, na których nawet w sezonie wakacyjnym możemy cieszyć się spokojem i ciszą.
Wygodne buty, czyli to, co niezbędne w Bieszczadach
Zarówno doświadczeni wędrownicy, jak i tegoroczni nowicjusze muszą pamiętać o najważniejszym elemencie ekwipunku wycieczkowego – wygodnych butach, dzięki którym nasza podróż będzie samą przyjemnością. Do chodzenia po zmiennym terenie odpowiednie są buty trekkingowe, które zadbają o komfort i bezpieczeństwo podczas ruchu.
Idealny na bieszczadzką wędrówkę jest kobiecy model White Pine Vent. Materiały zastosowane w tym obuwiu pozwalają na ciągłą wentylację a zastosowanie technologii M-Select™ FRESH pozwoli uniknąć powstawania przyjemnych zapachów wewnątrz buta. Z kolei podeszwa zewnętrzna M-Select™ GRIP, gwarantuje doskonałą przyczepność, niezależnie od podłoża.
Model Moab 2 Smooth posiada wzmocnienie z gumy chroniące palce, które gwarantuje komfort każdego kroku. Dzięki poduszce powietrznej Merrell® Air Cusion na pięcie wstrząsy są zamortyzowane a stabilność poprawiona. Dodatkowo, podeszwa zewnętrzna zewnętrzna Vibram® TC5+ zapewnia doskonałą przyczepność i stabilizację.
Niezawodny model butów trekkingowych idealnych na wyprawę w góry to również Chameleon 7. Kinetyczna wkładka Fit™ Base zapewnia wsparcie stopy, a wzmocnienie na pięcie i palcach zwiększa komfort pieszych wycieczek. Podeszwa zewnętrzna Vibram® TC5+ zapewnia stabilność oraz bezpieczeństwo.