Refundacja in vitro w Polsce – jakie możliwości w 2021 roku?

Każdego roku około 1,5 mln par w Polsce bezskutecznie stara się o dziecko. Dla wielu z nich jedyną szansą na skuteczne poczęcie potomka jest poddanie się pozaustrojowemu zapłodnieniu in vitro. Niestety cała procedura wraz z wizytami u specjalistów, farmakoterapią, analizami i ewentualnymi dodatkowymi usługami generuje bardzo wysokie koszty, często wykraczające poza możliwości finansowe osób pragnących zostać rodzicami. Ze względu na ten aspekt wiele państw zdecydowało się na wdrożenie programów dofinansowujących koszty ponoszone przez partnerów przygotowujących się do pozaustrojowego zapłodnienia. Jak wygląda refundacja in vitro w Polsce? Jakie są możliwości w 2021 roku?

Refundacja in vitro w Polsce – krótka historia

Jednym z najskuteczniejszych programów refundacji in vitro w Polsce był projekt dofinansowań rządowych wdrożony na mocy ustawy z lipca 2013 roku. Biorąc pod uwagę fakt, że w związku z realizacją programu na świat przyszło 22 tys. dzieci, a z zamrożonych zarodków wciąż rodzą się nowe, trzeba uznać, że ówczesna ustawa regulująca stosowanie metody in vitro okazała się sukcesem. Trzeba dodatkowo wspomnieć, że koszty całkowite zaangażowane w program wyniosły ok. 244 mln zł, co stanowi bardzo dobry stosunek kwoty do wyników realizacji projektu. Ze wsparcia mogły wówczas skorzystać pary, które przez co najmniej rok były poddawane udokumentowanemu leczeniu. Przysługiwały im wówczas trzy próby zapłodnienia pozaustrojowego.

Program refundacji procedury in vitro wprowadzony w 2013 roku został zakończony w czerwcu 2016 roku przez nowo wybrany rząd. Zamiast niego wprowadzono “Program kompleksowej ochrony zdrowia prokreacyjnego w Polsce”, który do połowy 2019 roku zaowocował narodzinami 70 dzieci. Porównanie wyników realizacji opisanych programów wypada więc zdecydowanie na korzyść tego pierwszego. W 2021 roku polski ustawodawca nie przewidział natomiast żadnego rządowego projektu wsparcia dla par starających się o dziecko za pomocą metod wspomaganego rozrodu. Oznacza to, że jedyną szansą na uzyskanie refundacji procedury pozaustrojowego zapłodnienia in vitro, jest skorzystanie z miejskich programów realizowanych przez wybrane kliniki leczenia niepłodności.

Miejskie programy refundacji in vitro – jakie warunki?

Choć każde z miast, które przygotowały program refundacji procedury in vitro ustaliło zestaw wymagań wobec potencjalnych beneficjentów, to w większości przypadków warunki te są tożsame we wszystkich lokalizacji. Głównymi celami przyświecającymi włodarzom miast, które wprowadziły własne programy refundacji, są:

  • obniżenie kosztów leczenia niepłodności ponoszonych przez coraz większą liczbę pacjentów borykających się z tym problemem,
  • poprawa dostępu do usług medycznych w zakresie leczenia niepłodności dla pacjentów z poszczególnych gmin.

Pary starające się o udział w projektach samorządowych mogą liczyć zwykle na pokrycie około 80% kosztów procedury in vitro, co stanowi kwotę około 5 – 6 tys. zł. Partnerzy, którzy chcieliby zostać beneficjentami miejskiego programu wsparcia in vitro muszą zgłosić się do wskazanej kliniki leczenia niepłodności z dotychczasową dokumentacją leczenia i przejść kwalifikację. Warunki, jakie należy spełnić, aby móc skorzystać z miejskiego programu wsparcia to:

  • posiadanie kwalifikacji lekarskiej,
  • wiek kobiety mieszczący się w przedziale 21-40 lat,
  • pozostawanie w związku partnerskim lub małżeńskim,
  • rozliczanie się w Urzędzie Skarbowym danego miasta,
  • określony wynik rezerwy jajnikowej oznaczany na podstawie badania poziomu hormonu AMH.

W kontekście miejskich programów dofinansowania in vitro, każde miasto lub gmina ograniczone jest liczbą par, które mogą wesprzeć finansowo w tym zakresie w ciągu roku (na przykład 100 par rocznie).

Gdzie można skorzystać z dofinansowania do in vitro w 2021 roku?

W 2021 roku programy refundacji in vitro dostępne są między innymi w takich miastach, jak Gdańsk, Warszawa, Wrocław, Szczecin, Chojnice, Słupsk, Tarnowo Podgórne, Kołobrzeg, Nowogard, a także w gminach Słupsk, Kobylnica i Świdnica. W każdej z tych lokalizacji, pary starające się o udział programie mogą skorzystać z usług Kliniki Leczenia Niepłodności INVICTA https://www.klinikainvicta.pl/miejski-program-in-vitro/. Co ważne, kliniki które zostały zakwalifikowane do uczestnictwa w programie muszą spełnić szereg stawianych przed nimi wymogów, dzięki czemu są niezwykle pomocne nie tylko w realizowaniu procedur medycznych, ale także tych związanych ze wsparciem w dopełnieniu wszelkich formalności.

Poprzedni artykułŁóżko drewniane czy tapicerowane? Które lepiej sprawdzi się w sypialni?
Następny artykułJak zadbać o swoje ciało? – Depilacja laserowa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj