Rozstępy? Znajdź na nie sposób – komentarz ekspercki

Rozstępy są źródłem dyskomfortu dla wielu kobiet. Powstające ślady na skórze zmieniają jej wygląd i często powodują utratę pewności siebie oraz niezadowolenie z własnego wyglądu. Czy można im jakoś zaradzić? Dr n. med. Anna Okruszko, specjalista dermatolog, wyjaśnia, czym są rozstępy oraz w jaki sposób można im zapobiegać i jak je leczyć.

Czym tak naprawdę są rozstępy i w jaki sposób powstają?

Dr n. med. Anna Okruszko: Rozstępy to nic innego jak tkanka łączna, która zastąpiła zdrową skórę. Dzieje się tak w przypadku, gdy rozciąga się ona zbyt szybko – nasz organizm nie nadąża wtedy z jej naprawą. Dochodzi do rozejścia się struktur właściwych i zastąpienia ich tkanką łączną. To są właśnie rozstępy, które występują w formie widocznych pręg.

Jakie typy skóry są szczególnie narażone na ich występowanie? Jakie uwarunkowania wpływają na ich pojawianie?

Dr n. med. Anna Okruszko: Najczęstszymi przyczynami powstawania rozstępów są ciąża, nagłe przybieranie na wadze lub chudnięcie, okres szybkiego wzrostu bądź zbyt intensywnych ćwiczeń fizycznych. Mogą być one także oznaką zaburzeń hormonalnych, spowodowanych chorobami bądź przyjmowaniem leków, takich jak sterydy lub leki antykoncepcyjne. Każdy typ skóry jest w równym stopniu narażony na rozstępy, jednak bardzo duże znaczenie mają tu uwarunkowania genetyczne, które decydują o wytrzymałości skóry na rozciąganie. Oprócz tego ważne są również właściwa profilaktyka, odpowiednie odżywianie oraz umiejętne korzystanie ze sportu.

Czy wszystkie rozstępy są takie same?

Dr n. med. Anna Okruszko: Nie, mogą się one od siebie różnić. Najczęściej używanym podziałem jest prosty podział na czerwone i białe rozstępy. Czerwone znajdują się we wczesnej fazie powstawania, w tak zwanej fazie zapalnej. Białe są natomiast zorganizowanymi „starymi” zmianami w fazie zanikowej.

Jak najlepiej radzić sobie z rozstępami?

Dr n. med. Anna Okruszko: Niezwykle istotna jest odpowiednia pielęgnacja i stosowanie właściwych kosmetyków, dzięki którym wprowadzamy w głąb skóry składniki uelastyczniające i ujednolicające koloryt. Ważna jest tu systematyczność i wykonywanie masażu podczas aplikacji produktów pielęgnacyjnych. Warto także stosować prawidłową dietę, obfitującą w minerały, takie jak krzem i cynk oraz w produkty białkowe – tu sprawdzą się ryby. Możemy również stosować hartujące prysznice, polegające na polewaniu ciała na przemian chłodną i ciepłą wodą. Istnieją też odpowiednie zabiegi kosmetyczno-dermatologiczne, dedykowane redukcji rozstępów (peelingi, karboksyterapia, lasery, mezoterapia, osocze bogatopłytkowe).

Czy można je całkowicie zlikwidować?

Dr n. med. Anna Okruszko: Niestety nie ma możliwości całkowitego zlikwidowania rozstępów, na szczęście można je w znacznym stopniu zredukować. Dzięki temu ich widoczność stanie się minimalna, co dla wielu kobiet oznacza większy komfort względem wyglądu własnego ciała.

Poprzedni artykułRola mleka w diecie najmłodszych
Następny artykułMikołajkowe prezenty – jak zrealizować marzenia najbliższych?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj