Siedem cudów natury – recepta na podróż solo, podczas której naprawdę wypoczniesz

Kto nigdy nie wrócił z wakacji… zmęczony? Napięty plan atrakcji, niekończące się listy miejsc do zwiedzenia czy presja dzielenia się doświadczeniami w mediach społecznościowych to tylko niektóre z czynników, które mogą powodować stres. Tak niepotrzebny, szczególnie podczas urlopu. W wypoczynku nie pomaga też brak czasu dla siebie. Wyszukiwarka KAYAK.pl zapytała ekspertów, jak zaplanować wyjazd solo, który zagwarantuje powrót do pełni sił.

Podróż solo – gwarancja relaksu?

Podróżowanie w pojedynkę jest doskonałą okazją nie tylko do odkrycia nowych miejsc, ale również, by znaleźć chwilę tylko dla siebie. Doktor Magdalena Budziszewska z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego podkreśla: „Bardzo ważne jest, aby spotkać się z samym sobą, z tym, co się nosi w środku – z emocjami czy przemyśleniami. Jest to bezpośrednio połączone z tym, jak w ogóle ważne jest odpoczywanie. Jeśli mamy w pełni skorzystać z wolnego, musimy pamiętać, że nasz organizm potrzebuje czasu na przejście z trybu pracy w tryb odpoczynku. Taki okres przejściowy może potrwać nawet kilka pierwszych dni, dlatego warto odrobinę wydłużyć urlop, co może radykalnie wpłynąć na jakość naszego wypoczynku. Bardzo często pragniemy też jak najefektywniej wykorzystać czas na wyjeździe – chcemy jak najwięcej przeżyć, dostarczyć sobie jak najwięcej wrażeń i bodźców, a przy tym wszystkim zrobić piękne zdjęcia, którymi będziemy mogli pochwalić przed znajomymi. Tym samym urlop staje się ogromną ilością pracy i długą listą zadań do wykonania. Dlatego warto pamiętać, że dla relaksu często mniej znaczy więcej”.

Polacy zapytani, co robią, aby w pełni odpocząć podczas wakacji w większości przyznają, że unikają kontaktów związanych z pracą: telefonów (46%), smsów (42%) i maili (42%). Aż jedna czwarta respondentów twierdzi, że nie czyta również wiadomości (25%) ani nie śledzi mediów społecznościowych (24%). Tylko co dziesiąty Polak całkowicie wyłącza telefon lub tablet.

Siedem cudów natury, czyli gdzie złapać pełny oddech

Innym sposobem, aby w pełni wykorzystać wyjazd w pojedynkę i naładować akumulatory jest spędzenie czasu wolnego na łonie natury. „W codziennym pędzie coraz bardziej brakuje nam kontaktu z przyrodą” – komentuje dr Magdalena Budziszewska z Uniwersytetu Warszawskiego. „A ma ona zbawienny, niemal terapeutyczny wpływ na nasze samopoczucie. Obcowanie z przyrodą znacznie obniża poziom stresu i pomaga zmierzyć się z wieloma trudnościami”.

Mając to na uwadze, eksperci KAYAK.pl przeanalizowali istniejące listy siedmiu cudów natury i na tej podstawie stworzyli zestawienie miejsc wartych odwiedzenia, a także wskazówek przydatnych w odkrywaniu najpiękniejszych zakątków świata. Co ciekawe, wśród finalistów jednego z rankingów (New7Wonders) znalazła się atrakcja z Polski! Pojezierze Mazurskie zostało docenione na arenie międzynarodowej, udowadniając tym samym, że Polacy wcale nie muszą podróżować daleko, aby cieszyć się zapierającymi dech w piersiach krajobrazami. Z kolei amatorzy bardziej egzotycznych widoków mają do wyboru wyjątkowe miejsca jak zachwycająca Wielka Rafa Koralowa położona na wschodnim wybrzeżu Australii, która jest widoczna nawet z kosmosu. Dla osób, których żywiołem jest woda, świetnym kierunkiem będą również zatoka Ha Long w Wietnamie z jej pływającymi wioskami i wapiennymi wyspami lub wodospady Iguazu na granicy Argentyny i Brazylii. Entuzjaści pieszych wycieczek powinni natomiast wybrać wycieczkę do Wielkiego Kanionu lub wyprawę nad krater meksykańskiego wulkanu Parícutin.

Marta Krywult, Rzecznik Prasowy KAYAK.pl, komentuje: „Choć podróżowanie w pojedynkę może wydawać się dużym wyzwaniem, jest to doskonała okazja nie tylko, żeby we własnym tempie zobaczyć nowe miejsce, ale także by znaleźć chwilę tylko dla siebie. Mamy nadzieję, że narzędzia takie jak KAYAK Trips – aplikacja, która w jednym miejscu gromadzi wszystkie szczegóły rezerwacji i na bieżąco informuje o zmianach lotu, bramek czy pasach odbioru bagażu – będą dla podróżnych realnym wsparciem, które zdejmą część trosk związanych z organizowaniem wyjazdu”.

Dla podkreślenia pewności siebie i zaradności, które zdobywa się podczas podróży solo, KAYAK.pl wystartował niedawno z ogólnopolską kampanią telewizyjną z udziałem Lauren Johns – podróżniczki, szefowej kuchni i współzałożycielki londyńskiej kawiarni Milk Café. Spot prezentuje podróż Lauren do południowo-wschodniej Azji, gdzie odkrywa nowe smaki, inspirując się lokalnymi widokami, zapachami i dźwiękami.

Poprzedni artykułJak odpowiednio dobrać buty na wyjazd w góry?
Następny artykułNajpiękniejsze szlaki turystyczne Bieszczad – odwiedź je jeszcze w te wakacje!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj