W jaki sposób można inwestować w gaz ziemny?

Rynek surowców pozwala na prowadzenie inwestycji w różne aktywa. Jednym z nich jest gaz ziemny, który jednak jest mniej popularny wśród inwestorów niż na przykład ropa naftowa. Jak w niego inwestować? Jakie możliwości w tym zakresie stwarza rynek?

O gazie ziemnym

Gaz ziemny jest paliwem kopalnym, który zasila ogrzewanie domowe, kuchenki gazowe, ale i elektrownie czy też wykorzystywany jest w przemyśle. Nazywany jest błękitnym paliwem i stanowi bogactwo dla kraju, na terenie którego znajdują się eksploatowane złoża. W Polsce ważną rolę odgrywa gaz płynący z Rosji, a przy niepokojach politycznych pojawia się ryzyko „zakręcenia rosyjskiego kurka z gazem”, co automatycznie powoduje wzrost jego wartości na rynkach surowców.

Błękitne paliwo jest jednym z najważniejszych obecnie źródeł energii nieodnawialnej. Jego złoża kiedyś się wyczerpią, ale jak na razie aż 25 proc. energii elektrycznej na świecie, zgodnie z szacunkami Międzynarodowej Agencji Energetycznej, może być produkowane właśnie w elektrowniach gazowych. Zobacz też: https://www.xtb.com/pl/edukacja/godziny-handlu

Eksploatacja złóż gazu ziemnego powoduje, że stopniowo się wyczerpują. Rosną jednocześnie koszty wydobycia takiego gazu, a wraz z nimi pojawia się presja na wzrost cen na rynkach międzynarodowych. Jeśli jednak poziom zapasów gazu w poszczególnych krajach jest wysoki, jest ona stopowana, a ceny gazu ziemnego rosną w umiarkowany sposób. Wszystko to powoduje, że inwestycje w gaz ziemny mogą pomóc w realizacji celów inwestorów, rozumianych jako pomnażanie posiadanych środków finansowych.

Jak w praktyce inwestuje się w gaz ziemny?

Inwestowanie w gaz ziemny w materialnej formie jest co najmniej kłopotliwe. Inwestorzy nie dysponują odpowiednią infrastrukturą do tego celu. Gdyby tylko taki sposób na lokowanie pieniędzy w gaz ziemny istniał, mało kto by mógł go wykorzystać w praktyce.

Można jednak prowadzić inwestycje w gaz ziemny, podobnie jak i w inne surowce, niekoniecznie energetyczne, na szereg innych sposobów. Pierwszym niech będzie inwestowanie w akcje spółek notowanych na giełdzie papierów wartościowych. Są również ETFy na gaz ziemny, kontrakty terminowe czy kontrakty na różnice kursowe. Słowem, wiele instrumentów pochodnych i tradycyjnych walorów giełdowych umożliwia inwestowanie swoich pieniędzy w gaz ziemny.

Giełdowe inwestycje w gaz

Podstawową metodą lokowania pieniędzy w gaz ziemny będzie wybór i zakup akcji spółek gazowych, jak np. spółki Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA (PGNiG), notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. To nie jedyna spółka gazowa w Polsce umożliwiająca inwestycje w gaz ziemny na giełdzie. Mogą być to także akcje Unimot, Serinus czy Tesgas z polskiej giełdy, czy akcje Gazpromu i Rosnieft z giełd zagranicznych.

Kolejnym sposobem na inwestowanie w gaz ziemny jest wybór funduszy notowanych na giełdzie – typu ETF z ekspozycją właśnie na gaz. Na rynkach światowych nie ma problemu ze znalezieniem odpowiednich instrumentów pomagających w osiągnięciu wyznaczonych przez inwestorów celów. ETF na gaz ziemny to m.in. United States Natural Gas Fund (UNG) czy VelocityShares 3x Natural Gaz ETN. Mają one specyficzną konstrukcję, ponieważ dokonują one zakupu kontraktów terminowych i utrzymują ekspozycję na gaz ziemny poprzez rolowanie kontraktów, za to nie kupują akcji spółek gazowych.

Kontrakty CFD na gaz

Nowoczesnym sposobem inwestowania w gaz ziemny jest wybór kontraktów CFD (kontraktów na różnice kursowe) eksponowanych na gaz. Inwestycje te pozwalają na skorzystanie ze zjawiska lewarowania, czyli zwielokrotnienia swojej pozycji, bez inwestowania dodatkowych środków finansowych. Im wyższa dźwignia finansowa zostanie zastosowana przy takich walorach, tym większe ryzyko inwestycyjne klient ponosi. Cena CFD może być oparta na notowaniach kontraktu na gaz ziemny, który ewidencjonowany jest na zorganizowanym rynku. Zobacz: https://www.xtb.com/pl/oferta/dostepne-rynki/towary/natgas.

Poprzedni artykułBotki na koturnie znów na topie!
Następny artykuł3 zasady biznesowego dress code’u

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj