Zdrowe tłuszcze- skąd wiedzieć, które?

Jednym z największych mitów odchudzania okazuje się błędne przekonanie o tym, że należy eliminować z codziennej diety wszystko, co tłuste, bo jest to mocno kaloryczne. Badania dietetyków i testy medyczne wskazują natomiast wręcz odwrotnie- o ile w naszym jadłospisie występują tak zwane zdrowe tłuszcze – są one nawet bardziej pomocne w zrzucaniu zbędnej tkanki niż powszechnie znane diety cud opierające się na szkodliwych dla zdrowia głodówkach. Pytanie, na które odpowiemy poniżej, a jakie z pewnością nasuwa się wielu czytającym – jak odróżnić tłuszcze „dobre” od „złych”?

Bez niego nie da rady

Nie ma możliwości naturalnego, prawidłowego funkcjonowania bez regularnej dostawy organizmowi tłuszczu, jaki jest przecież składnikiem energetycznym. Gdyby nie tłuszcz, oczywiście spożywany w umiarze i w wartościowej formie, człowiek nie miałby sił witalnych. W tym ważnym elemencie diety znajduje się bowiem mnóstwo cennych witamin takich jak A, K, D, E. Warto jednak mieć świadomość, że samo pojęcie „tłuszcz” jest zbyt szerokim terminem. Komponując zbilansowany plan żywieniowy, należy zwrócić uwagę na to, by z jadłospisu wyeliminować niezdrowe nasycone kwasy tłuszczowe, czyli najprościej mówiąc- tłuszcz cechujący się stałą, zwartą konsystencją. W głównej mierze są to tłuszcze zawarte w artykułach zwierzęcego pochodzenia takich jak przykładowo czerwone mięso, ale też nabiał, masło czy smalec. Pozytywnie oddziałujące na organizm są z kolei nienasycone kwasy tłuszczowe, a więc te dostępne w postaci płynnej jakie przeważnie czerpane są z roślin. Do nich zalicza się wszelkiego rodzaju oliwy, tran, olej rzepakowy, słonecznikowy, kukurydziany, sojowy, z ogórecznika, nasion wiesiołka, siemienia lnianego, czy z kryla. Rzecz jasna, nie jest powiedziane, że musimy przyjmować wspomniane wyżej produkty żywnościowe w ich czystej postaci, jedząc olej „łyżkami”. Nie jest to ani wskazane z powodów zdrowotnych, ani tym bardziej przyjemne dla kubków smakowych. Warto dodawać tego typu składniki do rozmaitych dań- od mięsnych, do sałatek i surówek. Dla tych, którzy za wszelkimi odmianami oleistych artykułów spożywczych szczególnie nie przepadają, alternatywą są certyfikowane wyroby farmakologiczne, a więc suplementy diety. Przeglądając stronę znanej marki Swanson – witaminyswanson.pl – można dostrzec osobną zakładkę o nazwie „zdrowe tłuszcze”, gdzie konsument ma szansę zapoznać się z bogatym wachlarzem wysokiej klasy preparatów na bazie wartościowych tłuszczów. Wystarczy przyjmowanie zgodne z zaleceniami producenta, aby zafundować swemu organizmowi identyczne korzyści, jak w przypadku trzymania się jadłospisu opartego na tłuszczach w naturalnej postaci.

Złote porady

Jeżeli do tej pory żywiłeś się niezdrowymi tłuszczami, czas najwyższy raz na zawsze to zmienić. Wybieraj świadomie, włączając w swą dietę wyłącznie jednonienasycone i wielonienasycone kwasy tłuszczowe, jednocześnie kompletnie rezygnując z nasyconych kwasów tłuszczowych i tak zwanych kwasów tłuszczowych trans. Zbyt duża ilość szkodliwych tłuszczy w jadłospisie może pociągać za sobą szereg poważnych konsekwencji zdrowotnych takich jak choroby układu krążenia, problemu sercowe, naczyniowe, nadwagę i kłopoty z pamięcią.

Poprzedni artykułLubrykant – placebo czy antidotum?
Następny artykułJak pielęgnować brodę?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj