Odkurzacz workowy, bezworkowy czy ręczny? Które wybrać?

Dziewczyna używająca odkurzaczy workowych

Trudno sobie wyobrazić dokładne sprzątanie bez odkurzacza. Ręczne zamiatanie nigdy nie będzie przecież tak skuteczne, za to o wiele bardziej męczące. Komu by się chciało zamiatać całe mieszkanie? Zakup odkurzacza jest więc jednym z pierwszych wydatków ponoszonych, kiedy już idziesz na swoje. Jednak odkurzacz odkurzaczowi nierówny! Zobacz, jakie są rodzaje tych urządzeń, i przekonaj się, które najlepiej odpowiada Twoim potrzebom.

Z tekstu dowiesz się:

  • jakie są najpopularniejsze rodzaje odkurzaczy,
  • czym charakteryzują się odkurzacze workowe, bezworkowe, ręczne i inne,
  • na co zwrócić uwagę, wybierając konkretny typ odkurzacza.

Czym różni się odkurzacz workowy od wodnego? Czy warto kupić odkurzacz ręczny? Jaki odkurzacz wybrać, jeśli w domu mieszka alergik? Spokojnie… Aby kupić dobry odkurzacz, wcale nie trzeba być technologicznym geekiem!

Odkurzacz Zelmer workowy – klasyczny sposób na dokładne sprzątanie

Odkurzacze Zelmer workowe to najprzystępniejsze cenowo i najchętniej wybierane odkurzacze. Zbierają zabrudzenia do specjalnego wymiennego worka. Jest to rozwiązanie bardzo higieniczne – torby są szczelne, dlatego nawet podczas ich wymiany kurz i inne zanieczyszczenia nie wydostają się na zewnątrz. Co więcej, worek działa jak dodatkowy filtr i sprawia, że wydmuchiwane przez odkurzacz powietrze jest czyste. Jeśli Ty lub któryś z domowników jesteście alergikami, na pewno to docenicie!

Pamiętaj jednak, że przy tego typu urządzeniach zawsze trzeba mieć w domu zapas worków. Odkurzacze workowe działają bowiem wyraźnie mniej skutecznie, kiedy torba jest przepełniona.

Odkurzacze Zelmer workowe czy bezworkowe? Nowoczesne rozwiązanie dla czystego mieszkania

W odkurzaczach bezworkowych (zwanych też cyklonowymi), w przeciwieństwie do odkurzaczy workowych, torba na zabrudzenia została zastąpiona przez specjalny pojemnik. Nie trzeba więc kupować dodatkowych worków i ich wymieniać. Nie oznacza to jednak, że odkurzacze bezworkowe nie wymagają dodatkowego nakładu pracy. Pojemnik na zabrudzenia trzeba bowiem regularnie opróżniać i myć. Wprawdzie wraz z jego zapełnieniem nie maleje siła ssąca urządzenia, ale kiedyś w końcu po prostu kończy się w nim miejsce.

Odkurzacze bezworkowe są nieco droższe niż modele z wymiennymi workami. W trakcie ich używania nie musisz jednak ponosić dodatkowych kosztów na zakup nowych worków (ani pamiętać o ich zakupie).

Odkurzacze workowe a odkurzacze wodne

Istota działania odkurzaczy wodnych jest podobna jak w przypadku modeli bezworkowych. W tym przypadku zanieczyszczenia trafiają jednak do specjalnego zbiornika napełnionego wodą… i już się z niego nie wydostają. Woda działa bowiem jak skuteczny filtr, dzięki czemu podczas odkurzania do powietrza dostaje się niewiele zanieczyszczeń i alergenów. To więc dobra wiadomość dla alergików! Odkurzacze wodne, inaczej niż odkurzacze workowe, doskonale radzą sobie również z sierścią domowych pupili. Jeśli w Twoim domu mieszka kot lub pies, na pewno wiesz, jak trudno pozbyć się wszechobecnych kłaczków.

Kiedy już skończysz odkurzać, wystarczy, że wylejesz brudną wodę.

Odkurzacze pionowe – nowocześniejsza rodzina tradycyjnych odkurzaczy workowych

Odkurzanie bez ciągnięcia za sobą ciężkiego urządzenia, plączących się kabli, przewracającego się odkurzacza i nieporęcznej rury? To możliwe! Właśnie dlatego wiele osób uważa, że odkurzacze pionowe zrewolucjonizowały sprzątanie. Nie mają przecież węża i nie trzeba ich za sobą ciągnąć. Odkurzasz, trzymając rączkę w dłoni i przesuwając urządzenie przed sobą. Kurz i inne zabrudzenia gromadzą się w pojemniku, który po zapełnieniu trzeba opróżnić i umyć. Co więcej – zdecydowana większość modeli odkurzaczy pionowych jest bezprzewodowa!

Odkurzacze ręczne – małe urządzenia do zadań specjalnych

Odkurzacz ręczny to inna kategoria urządzeń. Nie zastąpi klasycznego modelu odkurzacza workowego, jednak okaże się praktycznym pomocnikiem, który bardzo ułatwi Ci sprzątanie małych powierzchni. Trudno będzie nim dokładnie odkurzyć podłogi i dywany, dobrze spiszą się jednak tam, gdzie inne urządzenia po prostu się nie mieszczą. Chcesz odkurzyć przestrzeń pomiędzy meblami a ścianą, sprzątnąć pod kanapą, albo… zebrać rozsypane okruszki bez potrzeby wyjmowania z szafy dużego odkurzacza? Odkurzacz ręczny będzie niezastąpiony w takich sytuacjach!

Docenisz go również, jeśli jesteś kierowcą. Urządzenie świetnie poradzi sobie z usuwaniem zabrudzeń z trudno dostępnych zakamarków w aucie czy czyszczeniem tapicerki. Już nie musisz jechać na stację benzynową ani do myjni, by sprzątnąć wnętrze auta.

W przypadku odkurzacza ręcznego kluczowy jest sposób zasilania. Te urządzenia mogą być podłączane do gniazdka (także gniazdka zapalniczki samochodowej) lub działać bezprzewodowo po naładowaniu wbudowanego akumulatora lub włożeniu baterii.

Pamiętaj! Niezależnie od tego, jaki rodzaj odkurzacza wybierzesz, zwróć uwagę na takie parametry, jak: moc i siła ssania, klasa energetyczna i klasa skuteczności zbierania kurzu. W końcu w każdym segmencie urządzeń można znaleźć urządzenia lepsze i gorsze.

Poprzedni artykułDieta ketogeniczna – jak zacząć nowy sposób odżywiania?
Następny artykułNa co zwrócić uwagę wybierając mikser planetarny?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj