Lawenda w ogrodzie – uprawa i pielęgnacja

Lawenda jest bardzo dekoracyjną rośliną ciepłolubną, charakteryzującą się niewielkimi wymaganiami uprawowymi. Zaleca się ją sadzić w okolicy tarasu bądź innych miejsc wypoczynkowych, gdyż posiada nie tylko walory estetyczne, ale może odstraszać komary.

Lawenda – jak wygląda?

Lawenda jest miododajną rośliną, która z powodzeniem może być uprawiana w ogrodzie, jak też w doniczkach na tarasach i balkonach. Najpopularniejszym gatunkiem jest lawenda wąskolistna, występująca w wielu odmianach różniących się między sobą barwą kwiatów, pokrojem, mrozoodpronością oraz wysokością.lawenda wąskolistna osiąga do 70 cm wysokości oraz posiada zimozielone, wąskie liście. Cechuje się wzniesionymi pędami, które kończą się dekoracyjnymi, kłosowatymi kwiatostanami. Okres kwitnienia lawendy wąskolistnej rozpoczyna się w czerwcu-lipcu, a kończy w sierpniu-wrześniu. W Polsce często uprawianą odmianą jest Hidcote o zwartym pokroju, wysokości do 40-50 cm i ciemnofioletowych kwiatach.

Lawenda – wymagania uprawowe

Lawenda posiada niewielkie wymagania glebowe, dzięki czemu może być sadzona na gorszym rodzaju podłoża, np. w bliskim sąsiedztwie budynków. W jej uprawie zastosowanie ma ciepła, przepuszczalna, luźna gleba o zasadowym odczynie. Lawenda jest rośliną wywodzącą się z południa Europy, dlatego preferuje stanowiska słoneczne i zaciszne. W okresie zimy roślinę należy osłonić przed mroźnymi i wysuszającymi wiatrami.

Lawenda – zasady pielęgnacji

Lawenda nie wymaga czasochłonnych zabiegów pielęgnacyjnych. Przy sadzeniu rośliny należy zwrócić szczególną uwagę na przepuszczalność gleby. W przypadku gdy podłoże jest zbyt gliniaste, wskazane jest jego rozluźnienie. Młode i świeżo posadzone rośliny powinno się systematycznie podlewać, jednak warto pamiętać, że dla lawendy dużym zagrożeniem jest zbyt mokre podłoże. Lawenda wymaga regularnego odchwaszczania i cięcia, które zapewnia jej estetyczny pokrój. Przycinanie zaleca się wykonać dwa razy w roku – po okresie kwitnienia i wiosną.

Lawenda – gdzie sadzić? Zastosowanie

Lawenda jest rośliną o wysokich walorach dekoracyjnych. Posiada również przyjemny zapach, przez co uprawiana jest w miejscach wypoczynkowych, np. w okolicy tarasu czy altany. Jej atutem jest również odstraszanie owadów, zwłaszcza komarów. Lawenda znajduje zastosowanie jako dekoracja naturalistycznych ogrodów skalnych. Często sadzi się ją na skarpach i słonecznych zboczach. Doskonale sprawdza się w towarzystwie innych roślin, m.in. róż, szałwii omszonej i liliowców. Lawendę nierzadko uprawia się w grupie na rabatach żwirowych oraz wzdłuż ścieżek. Roślina ta wykorzystywana jest nie tylko w ogrodnictwie, ale również w przemyśle kosmetycznym i farmaceutycznym, gdyż posiada właściwości odkażająca i uspokajające.

Poprzedni artykułJak mniej myśleć, czyli pierwszy krok ku równowadze
Następny artykułSex shop – idealne prezenty na rozmaite okazje!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj