Wygodne i bezpieczne karmienie niemowląt produktami stałymi

W pierwszych miesiącach życia dziecko jest karmione piersią lub specjalnymi mieszankami, które zastępują mleko matki. Z czasem do diety małego człowieka wprowadza się kolejne produkty, niezbędne dla dalszego prawidłowego rozwoju. Jak powinno przebiegać rozszerzanie diety u niemowląt i o jakich zasadach karmienia warto pamiętać? O tym wszystkim napiszemy poniżej.

Na czym polega rozszerzanie diety niemowlaka?

Rozszerzanie diety to nic innego, jak stopniowe wprowadzanie nowych pokarmów, zwłaszcza produktów stałych, do żywienia dziecka. Mają one zastępować mleko matki lub modyfikowane, którymi na początku odżywia się noworodek.

Rozszerzenie diety ma za zadanie nie tylko poszerzyć menu malucha, ale także oswajać go z nowymi smakami, zapachami i konsystencją, co wpływa pozytywnie na zdolności poznawcze oraz trenowanie szeregu zachowań.

Dzięki wprowadzaniu nowych produktów maluch uczy się choćby wkładania jedzenia do ust, przeżuwania i połykania, a w kolejnych etapach rozwoju także samodzielnego jedzenia na przykład przy pomocy sztućców lub picia z kubeczka. To wszystko poprawia koordynację i zdolności motoryczne maluchów.

Poszczególne fazy rozszerzania diety muszą być dopasowane do indywidualnych predyspozycji każdego dziecka.

Kiedy rozpocząć rozszerzanie diety noworodka?

Większość specjalistów zgodnie twierdzi, że w pierwszych 6 miesiącach życia noworodek powinien być żywiony przede wszystkim mlekiem matki lub produktami modyfikowanymi, zastępującymi je. Stopniowe wprowadzanie żywności stałej powinno się rozpocząć dopiero po ukończeniu pierwszych 6 miesięcy życia. Nie oznacza to jednak konieczności całkowitej rezygnacji z karmienia mlekiem na tym etapie.

Produkty stałe wprowadza się stopniowo, pod pełną kontrolą lekarza. Należy oczywiście cały czas obserwować, jak dziecko reaguje na poszczególne składniki. Niektóre z nich mogą bowiem uczulać. Rodzice muszą również pamiętać o tym, aby produkty stałe wprowadzane do diety dziecka, którego układ pokarmowy dopiero się rozwija i nabiera stopniowo pełnej dojrzałości, były odpowiednie pod względem jakości. Chodzi zarówno o skład, jak i pochodzenie wybieranych artykułów spożywczych. Na posiłki łatwo przyswajalne, bazujące na naturalnych surowcach, które pochodzą z ekologicznych upraw, można liczyć wybierając wśród oferty sklepu Evital.

Przydatne akcesoria przy rozszerzaniu diety u noworodków

Do nauki jedzenia warto wykorzystać niezmiernie praktyczne akcesoria i sprzęty. Jednym z podstawowych elementów, w które warto się wyposażyć, są krzesełka do karmienia. Używa się ich do karmienia dzieci potrafiących już samodzielnie siedzieć. Mogą służyć do wygodnego podawania posiłków przez rodziców oraz do późniejszej nauki samodzielnego jedzenia przez maluchy.

Warto stawiać na konstrukcje z opcją regulacji. Dzięki temu udaje się wygodnie dopasowywać krzesełko do potrzeb malucha na różnych etapach rozwoju w pierwszych miesiącach życia. Krzesełko powinno być solidne i wykonane z materiałów prostych do utrzymania w czystości. Dotyczy to zarówno samej konstrukcji, jak i wszystkich elementów tapicerowanych.

Najlepszym rozwiązaniem są krzesełka wyposażone w tacki do jedzenia z miejscem na miseczkę i kubeczek oraz lekko podwyższonymi brzegami. Ułatwia to naukę jedzenia oraz sprawia, że mniej jedzenia ląduje na podłodze.

Oprócz samego krzesełka przydają się śliniaki i koszulki do jedzenia. Warto stawiać na produkty z dodatkową kieszonką, zbierającą spadające resztki jedzenia. Na rynku spotyka się rozwiązania z tkanin naturalnych lub sztucznych. Ich wielkość i rodzaj najlepiej dopasować do indywidualnych potrzeb malucha.

Na koniec trzeba jeszcze powiedzieć kilka słów o talerzach, sztućcach i kubkach dla dzieci. Najlepiej stawiać na talerzyki z praktycznymi przyssawkami, co minimalizuje ryzyko zrzucenia całego jedzenia na podłogę. Sztućce muszą być dopasowane wielkością do potrzeb malucha. Nie powinny mieć ostrych krawędzi. Do picia świetnie sprawdzają się kubki niekapki oraz modele z rurkami, ułatwiające podawanie napojów najmłodszym.

Nauka jedzenia u najmłodszych

Nauka jedzenia i rozszerzanie diety to jeden z ważniejszych etapów rozwojowych w życiu noworodka. Dzięki temu wprowadza się szereg cennych produktów spożywczych oraz pozwala dziecku jeszcze lepiej poznawać świat.

Maluch uczy się nowych smaków, zapachów i konsystencji, a także doskonali umiejętności motoryczne, które będą niezbędne w dalszym rozwoju, na przykład przy nauce mówienia.

Warto zatem dobrze przygotować się do rozszerzania diety. Wielkim wsparciem w tym procesie mogą być niezmiernie praktyczne i bezpieczne akcesoria, przystosowane do potrzeb małych użytkowników.

Ułatwiają rozwój dziecka oraz znacznie usprawniają codzienne funkcjonowanie rodziców. Powinny zatem stać się ważnym elementem każdej wyprawki dla nowego członka rodziny w pierwszych miesiącach jego życia.

Poprzedni artykułCzy personalizowane fotoprodukty to dobry wybór na rocznicowy prezent?
Następny artykułCzego WHO chce nauczyć dzieci, czyli o (rzetelnej) edukacji seksualnej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj