Kotlety mielone stanowią podstawę polskiej kuchni. Mają swoich zdecydowanych zwolenników.To klasyczne danie obiadowe serwowane jest zazwyczaj z ziemniakami, rzadziej z ryżem lub kaszą. Takie kotlety przygotowywane są najczęściej z mielonego mięsa wieprzowego, wołowego lub obu tych gatunków razem zmieszanych. A czy próbowaliście kiedykolwiek kotletów mielonych z indyka? Naprawdę warto. Są równie smaczne, a jednocześnie zdrowsze i mniej kaloryczne.
Jest to danie łatwe do wykonania. Z sugerowanej tu ilości składników przygotujemy kotlety na obiad dla sześciu osób. Będziemy do tego potrzebowali następujących produktów
Składniki:
- 750 gramów świeżego mięsa mielonego z udźca indyka, lub indyczy udziec o podobnej wadze do zmielenia
- jedno jajko
- jedna łyżeczka mąki ziemniaczanej
- 150 gramów bułki tartej
- dwa ząbki czosnku
- jedna duża lub dwie małe cebule
- natka pietruszki
- sól i pieprz
- masło lub olej do smażenia
Sposób przygotowania
- Jeżeli udziec nie jest zmielony, zmiel go w maszynce do mielenia
- Zmielone mięso włóż do głębokiej miski
- Obierz cebule i czosnek, i drobno posiekaj
- Posiekany dokładnie czosnek i cebule dodaj do farszu
- Kilka gałązek natki pietruszki umyj, drobno posiekaj i także dodaj do farszu
- Dosyp łyżeczkę mąki ziemniaczanej
- Wbij jajko
- Dopraw solą oraz pieprzem i bardzo dokładnie wymieszaj
- Uformuj farsz w kształt niezbyt dużych kotletów
- Na płaski talerz lub półmisek wysyp bułkę tartą i obtocz w niej kotlety
- Na patelni rozgrzej masło lub olej
- Smaż kotlety po kilka minut z każdej strony, aż do uzyskania na nich charakterystycznej brązowej skórki
- Duży talerz lub inne naczynie wyściel papierowym ręcznikiem
- Usmażone kotlety wyłóż na papierowy ręcznik, żeby odsączyć je od nadmiaru tłuszczu
Serwowanie
Kotlety mielone z indyka podajemy na drugie danie obiadowe z gotowanymi ziemniakami, lub ziemniaczanym pure oraz do wyboru z surówką warzywną, surówką z kiszonej kapusty, korniszonami, mizerią bądź ogórkami kiszonymi.. Zamiast ziemniaków możemy użyć gotowanego ryżu, kaszy gryczanej, jaglanej, albo pęczaku. Tak zaserwowane danie jest smaczne i pożywne, a jednocześnie od klasycznych mielonych uboższe o zbędne kalorie. Nie przejmujmy się, jeżeli przygotujemy zbyt wiele kotletów z indyka i wszystkie nie zostaną zjedzone podczas obiadu. Są one równie smaczne po odsmażeniu. Takie kotlety można również spożywać na zimno z pieczywem. Doskonale zatem nadają się do podania w formie kanapek. Takie zapakowane kanapki świetnie sprawdzą się jako drugie śniadanie zabrane do szkoły lub pracy.
Przedstawione tutaj danie należy do klasycznych przepisów na kotlety mielone z indyka. Można jednak wykazać się inwencją i wybrać wariant z dodatkami, na przykład z pieczarkami. Grzyby urozmaicą klasyczne danie, nadając mu charakterystycznego aromatu i smaku. Pokrojone i dodane do zmielonego mięsa utworzą inny wariant naszego dania – kotlety mielone z pieczarkami. Jeszcze innym wariantem tego dania są kotlety mielone z indyka pieczone w piekarniku. Ten sposób przygotowania potrawy pozwala uniknąć stosowanego podczas smażenia tłuszczu.
Przepisy kulinarne na pysznego indyka zostały dostarczone przez serwis Wingsofquality.eu.