Zaćma – zwłaszcza ta w zaawansowanym stadium – może znacznie utrudnić codzienne funkcjonowanie. Według WHO schorzenie to jest jedną z głównych przyczyn występowania odwracalnej ślepoty na świecie. Wykonanie operacji pozwala więc nie tylko poprawić swój komfort życia, ale także uchronić się przed utratą wzroku.
Co to jest zaćma?
Zaćma to choroba, która wynika ze zmętnienia naturalnej soczewki oka. Kwalifikuje się ją jako schorzenie będące naturalnym skutkiem starzenia się organizmu. Wraz z jej rozwojem może dochodzić do znacznego pogorszenia komfortu życia, a nawet do niemożności wykonywania prostych, codziennych czynności. Istnieją mało inwazyjne sposoby leczenia zaćmy.
Zaćma (nazywana także kataraktą) jest zmętnieniem soczewki oka, które rozwija się stopniowo. Jako jej główną przyczynę określa się fizjologiczne starzenie się organizmu (tzw. zaćma starcza), jednak źródeł choroby można upatrywać także w schorzeniach ogólnoustrojowych lub stanach zapalnych oka. Warto zaznaczyć, że – choć początkowe objawy są niemal niezauważalne – nieleczona i bagatelizowana zaćma może doprowadzić do ślepoty.
Jakie są objawy zaćmy?
- Zaćma często przez długi czas rozwija się bezobjawowo, a jej pierwsze symptomy mylone są z przemęczeniem.
- Narażone na nią są szczególnie osoby, które mają przypadki zaćmy w rodzinie, chorują na cukrzycę, nadciśnienie tętnicze, schorzenia metaboliczne i inne przewlekłe dolegliwości.
- Początki zaćmy są łatwiejsze do leczenia – da się opóźnić jej rozwój. Na tym etapie okulista może zalecić stosowanie kropli do oczu. W innym przypadku może być konieczne przeprowadzenie operacji wymiany soczewki.
Symptomy zaćmy różnią się między sobą w zależności od stopnia zaawansowania choroby. Pierwsze objawy mogą przypominać zwykłe przemęczenie organizmu, jednak nieustające i pogłębiające się problemy ze wzrokiem powinny wzbudzić naszą czujność i zmusić do udania się do okulisty.
Jakie objawy występują przy zaćmie? Wymienia się tutaj w szczególności:
- nieostrość widzenia, poczucie jakby patrzyło się przez zamgloną szybę,
- nadwrażliwość na światło,
- trudności w postrzeganiu barw, blaknięcie kolorów,
- widzenie podwójne,
- tworzenie się „poświaty-aureoli” wokół źródeł światła,
- zaburzone widzenie w nocy,
- problemy z wyraźnym widzeniem na odległość.
Jakie są metody usuwania zaćmy?
Usunięcie zaćmy przebiega podczas krótkiego zabiegu, chorzy zwykle odzyskują całkowitą jakość widzenia po kilku dniach od zabiegu. Leczenie polega na wszczepieniu soczewki wewnątrzgałkowej – jednoogniskowej lub wieloogniskowej. Zabieg można wykonać w ramach NFZ lub prywatnie, jednak w drugim przypadku możliwe jest zrealizowanie go w dowolnym momencie, w którym pacjent uzna, że zaćma pogarsza komfort jego życia. Kwalifikacja do refundowanego zabiegu odbywa się jedynie wtedy, gdy jakość wzroku znacznie się pogorszy. Nie jest możliwe także skorzystanie z wczepienia soczewek trójogniskowych w ramach NFZ.
Do najbardziej bezpiecznych i najmniej inwazyjnych metod usuwania zaćmy należy fakoemulsyfikacja. Polega ona na usunięciu soczewki za pomocą ultradźwięków i zastąpieniu jej sztuczną soczewką wewnątrzgałkową. Chirurg podczas zabiegu wykonuje małe nacięcie (do około 3 mm) rogówki i wprowadza soczewkę o odpowiednich parametrach optycznych. Całość odbywa się w znieczuleniu powierzchniowym – używa się do tego kropli lub żelu do oczu. Dzięki temu pacjent niemal w ogóle nie odczuwa dyskomfortu. Zabieg trwa maksymalnie 30 minut.
Soczewki wewnątrzgałkowe dobiera się na podstawie stanu zdrowia pacjenta i jego stylu życia. Wyróżnia się ich dwa podstawowe rodzaje: soczewki jednoogniskowe oraz soczewki wieloogniskowe.
Soczewka wieloogniskowa (inaczej trójogniskowa) – dzięki swojej zaawansowanej technologii – daje możliwość zrezygnowania z noszenia okularów korekcyjnych po wykonaniu zabiegu usunięcia zaćmy. Zapewnia ostrość widzenia zarówno do dali, jak i do bliży, a także na odległości pośrednie. Takie rozwiązanie pozwala np. korzystać z komputera bez konieczności sięgania po okulary. Soczewki jednoogniskowe pozwalają widzieć wyraźnie tylko na jedną odległość – zwykle wymaga to zainwestowania w okulary do czytania.